Моноцитопения

Моноцити

Моноцитите са вид бели кръвни клетки, които помагат на тялото да се бори с инфекции и други заболявания. Те се произвеждат в костния мозък и действат в цялото тяло. Някои здравословни проблеми могат да причинят моноцитопения, което е нисък брой моноцити. Моноцитопенията може да предразположи към инфекции.

Моноцитопенията обикновено се свързва с аномалии на други видове бели кръвни клетки. Това може да причини здравословни проблеми като възпаление, тежки инфекции, кървене или симптоми на анемия, включително умора, замаяност и бледа кожа.

Какво е моноцитопения

Моноцитопенията е нисък брой моноцити. Моноцитите съставляват приблизително 4%–8% от общия брой бели кръвни клетки.

Моноцитите се произвеждат в костния мозък и циркулират в кръвта до периферните тъкани, където стават дендритни клетки, наречени макрофаги.

Дендритните клетки откриват инфекциозни организми (примери са вируси, бактерии и гъбички) и освобождават химикали, за да активират имунния отговор.

Макрофагите унищожават инфекциозни организми.

Как се измерват моноцитите

Броят на моноцитите може да се измери с пълна кръвна картина. Този тест открива абсолютния брой моноцити и брой моноцити като процент от общия брой на левкоцитите (белите кръвни клетки).

Абсолютният брой се измерва в клетки на кубичен милиметър. На 100% левкоцити (между 5 000 и 10 000 на брой), моноцитите трябва да бъдат между 200 и 800 или между 4% и 8%.

Обикновено пълната кръвна картина също включва разбивка на другите видове бели кръвни клетки, като абсолютни числа и проценти от общите левкоцити.

Ако броят на моноцитите е нисък, лекарят вероятно ще проведе други тестове, за да оцени причината. Те могат да включват кръвна цитонамазка (кръвта се приготвя върху предметно стъкло, оцветява се и се изследва под микроскоп в лаборатория), генетичен тест (взима се проба от вътрешността на костта и се анализира в лабораторията), образни тестове, биопсия на костен мозък.

Ефекти от моноцитопения

Моноцитопенията може да причини симптоми, но те може да не се проявяват или да бъдат забелязани, особено на ранен етап. Когато човек има ниски нива на моноцити, това намалява имунната защита на тялото. Най-честият ефект от моноцитопенията са редовните инфекции, които могат да причинят набор от симптоми.

Забележимите симптоми включват:

- Лимфаденопатия (подути лимфни възли);

- Треска;

- Гадене, повръщане, диария;

- Подуване, болка или дискомфорт.

Симптомите могат да бъдат причинени от нисък брой моноцити или от други аномалии на кръвните клетки като левкопения (нисък брой бели кръвни клетки) или анемия (нисък брой здрави червени кръвни клетки).

Какви са причините за моноцитопенията

Кръвни клетки

Костният мозък произвежда моноцити и всяко състояние, което засяга костния мозък, може да засегне производството на моноцити и други бели кръвни клетки.

Честите причини за ниски моноцити са лечения, предназначени да понижат имунната функция. Лечението на рак като химиотерапия и лъчева терапия може да причини моноцитопения, както и левкопения и анемия.

Ракови заболявания, които нахлуват в костния мозък, като хронична миеломоноцитна левкемия или заболявания, които засягат функцията на костния мозък, също могат да причинят нисък брой моноцити.

Ниските моноцити могат да възникнат поради тежки медицински състояния, които включват имунната система, като анафилаксия (тежка алергична реакция), сепсис (реакция на цялото тяло към инфекция на кръвта) и тежка травма. Понякога ниското ниво на моноцитите е свързано с продължително възстановяване от нараняване.

GATA2 дефицит

Това наследствено състояние се унаследява по автозомно-доминантен модел, което означава, че всеки, който наследи един ген от един родител за заболяването, ще развие това състояние. Това състояние обикновено причинява моноцитопения и може да причини неутропения (ниски неутрофили) или апластична анемия (липса на производство на кръвни клетки).

Ефектите могат да започнат още в ранна детска възраст или чак в зряла възраст. Симптомите могат да включват лимфаденопатия, брадавици и чести вирусни, гъбични и бактериални инфекции, включително микобактериална инфекция.

Това състояние може също така да прогресира и да причини остра миелоидна левкемия или хронична миелоидна левкемия.

Косматоклетъчна левкемия

Косматоклетъчната левкемия е вид рак на кръвта, при който тялото произвежда твърде много В-клетъчни лимфоцити. Той причинява ниски нива на много видове левкоцити, включително нисък брой моноцити.

Състоянието причинява увеличен далак и предразположение към инфекции. Този тип рак може да се лекува с лекарства или трансплантация на костен мозък (костният мозък се заменя със здрави стволови клетки от реципиента или с клетки от донор).

Може ли стресът да причини ниски моноцити

Условията на физически стрес могат да понижат нивата на моноцитите. Емоционалният стрес също може да понижи нивото на моноцитите и това може да допринесе за понижен имунитет, когато сте стресирани.

Но връзката между емоционалния стрес и ниските моноцити е показана главно в експериментални настройки, а не в ситуации от реалния живот, и получаването на измерванията на моноцитите не се считат за начин за диагностициране на стреса.

Моноцитозата вид левкемия ли е

?

Левкемията е вид рак на кръвта, при който костният мозък произвежда твърде много необичайни бели кръвни клетки, известни също като левкоцити. Тъй като се произвеждат повече клетки, те започват да изтласкват здравите кръвни клетки на тялото, което води до симптоми на левкемия. Моноцитите са един вид бели кръвни клетки, които са свръхпродуцирани при левкемия.

Високите нива на моноцити или други бели кръвни клетки могат да подскажат на Вашия лекар кой специфичен тип левкемия имате. Броят на вашите моноцити заедно с други резултати от кръвни изследвания, може да помогне на вашия лекар да определи кой режим на лечение да препоръча за вашата левкемия.

Броят на моноцитите варира при различните хора, но като цяло трябва да е в рамките на нормалните граници. Въпреки това високи стойности се наблюдават при някои видове рак, особено хронична и остра миеломоноцитна левкемия и остра моноцитна левкемия. При тези условия моноцитите не са нормални и не функционират ефективно в обичайната си роля. Лечението се фокусира главно върху намаляване на броя на белите кръвни клетки и незрелите моноцити, които са известни като миелобласти или просто бласти.

Така че може да се каже че моноцитопения не е левкимия, защото може да бъде причинена и от други състояния, а просто симптомите и двете състояние съвпадат.

Лечение на моноцитопения

Причините за ниски моноцити са разнообразни и причината често насочва лечението. Ако хронично има нисък брой моноцити, лекарят може да препоръча стратегии за превенция на инфекцията. Те могат да включват спазване на препоръчителните имунизации и избягване на места, където човек би могъл да бъдете изложен на инфекции.

Може също така пациентът да се нуждае от периодично планирани пълни кръвни картини или други изследвания, така че усложненията, особено левкемията, да могат да бъдат идентифицирани и лекувани на ранен етап.

Какво да правите, ако имате моноцитопения

Ако имате нисък брой моноцити, вие и вашият лекар трябва да обсъдите това. Вашият медик ще оцени вашето ниско ниво на моноцити заедно с други резултати от кръвни изследвания. След като получите диагноза, можете да следите за ранни признаци на усложнения, докато продължавате с лечението. Ранната медицинска помощ, ако е необходима, може да ви помогне да избегнете сериозни усложнения.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4
50
41
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати