Ezine.bg»Статии»Здраве»Здравни Съвети»Какъв инхалатор да изберем?

Какъв инхалатор да изберем?

Какъв инхалатор да изберем?
Снимка: Angelov / stock.adobe.com

Заболяванията на дихателната система са все по-чести и това налага употребата на помощни средства като инхалатори, особено когато в дома има малко болно дете.

Нуждата от инхалация

При възпаление на дихателните пътища се налага се налага доставяне на лекарства директно в тях. Това е същността на инхалацията. Инхалаторът е уредът, който превръща течното лекарство в аерозолни капчици, които се вдишват през маска. Те са малки и проникват в бронхите, осигурявайки терапевтичен ефект на точното място.

Тези уреди са изключително ефективни и безвредни пир лечение на горните и дихателни дихателни пътища. Много са подходящи при респираторни заболявания при бебета и деца. Могат да се използват при настинка, ларингит, фарингит, бронхит, ХОББ, пневмония.

Как да изберем инхалатор

Мъглата, която разпрашват инхалаторите, съдържа малки и големи частици. Различните частици достигат до различни места в дихателната система.

При покупката на инхалатор трябва да се предвиди заболяването, което ще се лекува с него и да се съобрази с него размера на частиците, които уредът възпроизвежда.

Колкото по-малки са частиците, толкова по-голям терапевтичен ефект има уредът. Това е особено важно при лекуване на сериозни заболявания на дихателната система, различни от настинка.

Скоростта на разпрашване е друг параметър, който е важен фактор при лечение на съвсем малко дете или бебе. По-късото време на провеждане на инхалацията при малките налага избор на уред с по-висока скорост.

Видове инхалатори

Видове инхалатори
Снимка: Myriams-Fotos/pixabay.com

Парен инхалатор

Принципът им на действие е разпрашване чрез нагряване. Течното лекарство се нагрява и изпарява. То успокоява дихателните пътища и има отхрачващ ефект. Лекува средните и долните дихателни пътища. Не може да се използва при деца под 1 годинка.

Компресорен инхалатор

Този вид действа на механичен принцип. Лесен е за почистване и поддръжка, пригоден за деца.

Недостатъците на инхалатора са, че е шумен, изисква да е включен постоянно в мрежата и ограничава движението на използващи я го по време на лечението.

Ултразвуков инхалатор

Този вид инхалатор разпрашва на базата на един пиезокристал. Той се разполага с компресор и използва ултразвукови вълни, за да превърне лекарството в аерозол. Работи на по-висока скорост. Недостатък е, че разваля молекулата на кортикостероидите и антибиотиците и намалява терапевтичния ефект на инхалацията. Също изисква да е постоянно включен в мрежата.

Електронно - мембранен инхалатор

Уредът има вибриращ пиезоелектически елемент, предаващ високочестотни вибрации на метална мембрана и се разпрашва на механичен принцип. Разтворът се пресява през микроскопичните отвори на мембраната, като образува аерозол. Има много предимства, но по-висока цена. Използва се за всички лекарства, преносим е, безшумен и лек, не разрушава лекарствата.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest