Полифенолите са голяма група от растителни химически съединения, които имат разнообразни ползи за здравето на човека. Те са естествени антиоксиданти, които предпазват клетките от оксидативен стрес, възпаление и хронични заболявания.
Полифенолите се състоят от няколко подкласа като флавоноиди, танини, лигнини, които се различават по структура и действие.
Полифенолите се срещат в много растителни храни като плодове, зеленчуци, орехи, семена, зърнени храни, чай, кафе, какао, вино. Концентрацията и видът на полифенолите варират в зависимост от вида, сорта, зрелостта, обработката и съхранението на храните.
Някои от най-богатите източници на полифеноли са боровинките, ябълките, гроздето, зеленият чай, какаото и червеното вино.
Полифенолите имат множество положителни ефекти върху организма, като:
- Подобряват храносмилането и микробиотата на червата, като стимулират растежа на полезни бактерии и потискат патогенните;
- Регулират нивата на кръвната захар и инсулина, като забавят усвояването на глюкоза и повишават чувствителността към инсулин;
- Намаляват нивата на лошия холестерол и триглицериди, като спомагат за изхвърлянето им от организма и предотвратяват окислението им;
- Предпазват сърдечно-съдовата система, като разширяват кръвоносните съдове, подобряват кръвообращението, намаляват кръвното налягане и риска от сърдечен удар и инсулт;
- Подпомагат мозъчното здраве, като подобряват паметта, концентрацията, настроението, ученето и невропластичността. Също така, те имат противодепресивно, противостареещо и противоалцхаймерово действие;
- Предотвратяват развитието на някои видове рак, като предпазват ДНК от мутации, инхибират растежа и разпространението на ракови клетки и стимулират апоптозата (самоубийството) на абнормалните клетки;
- Поддържат кожата гладка, еластична и хидратирана, като предпазват от ултравиолетовата радиация, предизвикваща преждевременно стареене, бръчки и пигментация. Също така, те спомагат за регенерацията на кожата и раните.
Най-богати на полифеноли са:
- Боровинки;
- Ябълки;
- Грозде;
- Зелен чай;
- Какао;
- Червено вино.
Тези храни имат и различни видове и подкласове на полифеноли, които имат различно действие върху организма. Например, боровинките са богати на антоцианини, които имат противовъзпалително и противораково действие. Ябълките са богати на хлорогенна киселина, която регулира кръвната захар и холестерола. Гроздето и червеното вино са богати на ресвератрол, който подобрява сърдечно-съдовото и мозъчното здраве.
За да се възползвате от ползите на полифенолите, трябва да консумирате тези храни редовно и в умерени количества. Също така, трябва да избягвате преработването и готвенето на храните, тъй като това може да намали съдържанието на полифеноли. Предпочитайте свежи, органични и сезонни продукти, които са по-богати на антиоксиданти и други хранителни вещества.
За да се възползваме от ползите на полифенолите, трябва да ги консумираме редовно и в достатъчни количества. Препоръчителният дневен прием на полифеноли е около 1000 мг, което може да се постигне с разнообразна и балансирана диета, богата на растителни храни. Също така, може да се използват хранителни добавки, които съдържат концентрирани екстракти от полифеноли, като се спазват инструкциите за дозировка и се избягват противопоказания и странични ефекти.
Полифенолите са важни съюзници на нашето здраве, които ни помагат да се защитим от множество заболявания и да подобрим качеството на живота си. Нека не забравяме да ги включваме в нашето хранене и да се наслаждаваме на техния вкус и аромат.