Ezine.bg»Статии»Здраве»Лечение и Процедури»Мелазма - какво e, защо се получава и как се маха?

Мелазма - какво e, защо се получава и как се маха?

EvgeniaEvgenia
Новак
221287
Мелазма - какво, защо се получава и как се маха?
Снимка: ezine.bg

Мелазмата е нарушение на пигментацията на кожата, засягащо най-вече жените, особено тези които имат по-тъмна кожа. Често се появява под формата на тъмни петна по лицето.

Мелазмата е известна като "маска на бременността", тъй като хормоналните промени, причинени от бременността, са основни причини за прекомерното производство на пигмент на кожата. Хормоналните лекарства като противозачатъчни хапчета, както и излагането на слънце, са други фактори за мелазмата.

Понастоящем мелазмата не може да бъде напълно предотвратена при хора, които е вероятно да развиват това състояние поради тяхната генетика, тип цвят на кожата, хормони или при прекомерно излагане на слънце.

Избягването на директна слънчева светлина в пиковите часове (от 10:00 до 16:00 часа), усърдното използване на слънцезащитни продукти с висок SPF и избягването на хормонални лекарства, когато е възможно, може да помогне за предпазване от пристъпи на мелазма и да намали повторната им поява след лечението. Строгата защита от слънцето е в основата на всеки режим на лечение на мелазма.

Изборът на подходящ слънцезащитен крем е от решаващо значение, ако се появи мелазма, а проучванията показват, че широкоспектърните оцветени, слънцезащитни продукти, особено тези, съдържащи железен оксид, могат да понижат производството на пигмент в кожата при пациенти с мелазма, тъй като блокират видимата светлина, както и UVA/UVB лъчите.

Има няколко лекарства и процедури за управление на това състояние. Важно е да знаете, че тези възможности за лечение могат да доведат до непълен резултат, което означава, че някои от петната стават по-светли или изчезват, докато други остават непроменени.

Мелазма

Най-често използваните лечения за мелазма са лекарства за изсветляване на кожата, които се прилагат локално. Те включват лекарства като хидрохинон, азелаинова киселина, коджикова киселина, ниацинамид, руцинол и др. Тези лекарства действат чрез намаляване на производството на пигмент и възпаление и чрез намаляване на излишните кръвоносни съдове в кожата, които допринасят за мелазма.

Бременните жени трябва да избягват повечето от тези лекарства, с изключение на азелаиновата киселина, която е безопасен избор по време на бременност.

Също така е важно да се знаят възможните странични ефекти от лечението, включително потъмняване на кожата, причинено от възпаление, предизвикано от лечението, или допълнително изсветляване на кожата в третираната зона.

Използването на подходящи лекарства под наблюдението на дерматолог може да помогне за постигане на целите на лечението. След постигане на подобрение на кожните петна стриктната слънцезащита и поддържащата терапия трябва да продължат.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest