Ezine.bg»Статии»За Дома»Двор и Градина»Как да отглеждаме най-красивите зюмбюли

Как да отглеждаме най-красивите зюмбюли

Как да отглеждаме най-красивите зюмбюли
Снимка: kaktus.bg

Един от най-мощните градински аромати на пролетта идва от красивите зюмбюли (Hyacinthus orientalis ). Дори от разстояние ще усетите интензивния аромат на тези цветя. Донесени в Европа през 16-ти век, популярността на зюмбюлите подтиква холандските производители на луковици да създадат повече от 2000 сорта до 18-ти век, а днес има около 60 вида, от които да изберете в специализираните магазини.

Съвременните зюмбюли са от най-лесните за отглеждане многогодишни пролетни растения. Зюмбюлите ще се връщат всяка година, въпреки че цветовете им ще намалеят след няколко сезона. Най-добре е да се засаждат през есента и имат умерен темп на растеж. Зюмбюлите могат да се отглеждат на открито в земята или в саксии, както и на закрито във ваза с луковици, пълна с вода или в саксия с почва. Дръжте ги далеч от обсега на деца и любимци – луковиците са токсични за хората и домашните любимци.

Как да се грижим за зюмбюлите?

За да отглеждате най-красивите зюмбюли с прекрасен аромат, засаждайте растенията в големи групи. Цветовете на зюмбюла също се смесват добре с други пролетно цъфтящи цветя, тъй като се предлагат в толкова много цветове и размери. Техните заострени цветни стъбла правят хубав контрапункт на чашковидни лалета и разрошени нарциси.

Засаждане на зюмбюла

Повечето сортове луковици зюмбюл са доста големи. За пролетен цъфтеж на домашната цветна градина засадете луковиците през есента шест до осем седмици преди първата слана. Те трябва да бъдат поставени с корена надолу (най-широката страна надолу) на около 5 до 6 сантиметра дълбочина. Дайте им малко място за разпръскване, като ги раздалечите на около 7 до 10 сантиметра. Покрийте ги с почва и полейте добре.

Каква светлина предпочита зюмбюлът?

Красиви зюмбюли

Зюмбюлите обичат пряка слънчева светлина, въпреки че растат добре и на смесена сянка. Стремете се да давате на растенията поне шест до осем часа слънчева светлина на ден. Както при всички пролетни цветя, зюмбюлите поникват, цъфтят и започват да избледняват, преди широколистните дървета да се разлистят напълно, така че не е нужно да се притеснявате за твърде много сянка от близките дървета.

Подходяща почва за зюмбюлите

Луковиците на зюмбюла не са претенциозни за pH на почвата, но предпочитат леко кисела до неутрална почва. Те също се справят най-добре в почва, която е рохкава и добре дренирана. Не виреят добре във влажни почви.

Как се поливат зюмбюлите?

Поливайте добре земята, след като засадите луковиците. Продължете да поливате през зимата, ако няма редовен дъжд, но оставяйте земята да изсъхва между поливанията. Ако луковиците стоят в хладна, влажна почва, те в крайна сметка ще изгният. Проверете земята, като пъхнете пръста си и поливайте само когато е напълно суха. Обикновено това е веднъж или два пъти седмично. Ако има снежна покривка през зимата, не е нужно да се притеснявате.

Торене на зюмбюла

Най-лесният начин за подхранване на нови луковици е да хвърлите малко тор в дупката по време на засаждане на зюмбюлите. Има много налични торове за подхранване на луковици, като комбинираният се препоръчва. Можете да използвате обикновено костно брашно. Подсилете луковиците на зюмбюла с една шепа при засаждане и отново през пролетта, когато новият растеж се появи за първи път. За количеството, което да използвате, следвайте инструкциите на етикета на продукта.

Зюмбюли
Снимка: kaktus.bg

Подрязване на зюмбюла

След като зюмбюлите престанат да цъфтят, отрежете цветните стъбла, но оставете листата. Това ще насърчи растенията да съхраняват енергия в своите луковици за следващия сезон, когато отново ще имате красиви китки.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest