Сред прекрасните цветя се отличава едно изящно, с невероятен аромат и кичесто цвете - фрезията. То носи усещане за младост, свежест, красота, а заедно с това е много фино и навява мисли за изтънченост, знатност и класическа елегантност. Листата на фрезията са остри, а цветовете са като малки фунийки.
Уханието му е нежно и силно в същото време и цялата тази симбиоза бързо изпраща фрезията сред любимите цветя, макар че е донесена в Европа от Южна Африка доста късно, чак през ХІХ век.
От многобройните цветови предложения, които ни предлага фрезията, най-силно ухае не бялата, а розовата и червената фрезия.
От това цвете са познати 2 вида, а от кръстосването им е създаден културен вид с по-едри цветове. След усилена селекция днес разполагаме с 200 вида фрезии. Подобно на лалетата, цветето е много популярно в Нидерлания и Франция.
Дъхавото цвете е много красиво, но за съжаление фрезия се отглежда трудно и е предизвикателство за всеки градинар. Като всеки изискан представител на вида си, фрезията също е капризна и нежна. Необходимо е да се спазват много изисквания, за да ни радва с прелестното си присъствие.
Почва за фрезия
Леката пропусклива почва се харесва на фрезията. Торф и пясък и добре разложен оборски тор ще са подходяща среда за настаняване на капризното цвете. Не понася кисела и солена почва. За промяна на киселинността може да се сложи стрит тебешир или негасена вар.
Органичните вещества в почвата също са съществено изискване на цветето. Почвата трябва да е рохкава и да се отцежда добре.
Светлина
Светлината също се включва към изискванията на фрезията. Може да се сложи в полусветло и добре проветриво помещение, а температурата трябва да е от 12 до 16 градуса. При появата на пъпки, тя трябва да се повиши на 18 градуса.
Ако цветето е в градина, добре е да се сложи в някое скрито от пряката слънчева светлина място, защото е любителка на полусянката.
Поливане на фрезията
Фрезията се полива умерено. Не е нужно да се налива с вода всеки ден. Пръстта трябва да е леко намокрена по цялата си повърхност.
Размножаване на фрезия
Най-добре размножаването да става с луковици. Засаждането на фрезиите е през пролетта в сандъче или друго място, където да пусне коренче.
Покълналото вече цвете се сади наесен, но при температура под 5 градуса. До първата пъпка се полива оскъдно и се създава температура от 18 градуса.
Това основните грижи при отглеждане на фрезия. Те невероятно красиво растение за всеки дом и прекрасна градина.