Много хора облагородяват терасите си като си правят мини градини, превръщайки ги в места за релакс. Наистина е чудесна идея да се пренесе в дома зеленината на природата за добавяне на екзотично усещане и ефектно визуално оформление.
Възможностите да се включат различни растения са много и едно от тях е с кактуси. Защо да си направите тераса с кактуси?
Причини да се изберат кактуси за балкона
Лесни за отглеждане
Дори начинаещ цветар ще се справи с отглеждането на кактуси. Искат само достъп до пряка слънчева светлина през деня и умерено поливане, за което се отплащат със зеленина на листата и месести стъбла.
Издръжливи са
При неглижиране по отношение на поливането, както и по-продължително отсъствие от дома, кактусите издържат и радват със зеленината и дори с цъфтежа си, ако се отглеждат цъфтящи видове. Идеална цветна украса са за заети или често пътуващи стопани, които искат да имат живи растения, вместо изкуствени китки.
Ефектни са
Формите са различните видове са причудливи, интересни, зеленият им цвят варира силно-от тревисто до петролено зелено и даже сиво. Създават впечатляващ декор на терасата.
Условия за отглеждане на кактуси на терасата
За да се развиват добре, кактусите на балкона имат нужда от следните условия:
- Много слънчева светлина и топлина
- Умерено поливане, когато почвата отгоре е почти напълно суха
- Плоски саксии или глинени съдове, които отвеждат влагата извън съда, което ще ги предпази от загниване
Видове кактуси за отглеждане на терасата и особеностите им
Като стайни растения се отглеждат две големи групи кактуси- пустинни и горски кактуси. От тях най-популярни са малките и средните по големина сортове, като всички искат малко грижи и се адаптират отлично на закрито.
Някои от тези видове са цъфтящи и цъфтежът се наблюдава след третата или четвъртата година на отглеждането им. Особеностите им изискват да се прилагат някои методи при отглеждане.
- Както пустинните, така и горските кактуси изискват дренирана почва, специално за кактуси. Ако се сложи обикновена почва, трябва на дъното да се поставят камъчета, за да се осигури дренаж и проветрение
- По време на цъфтеж кактусите изискват по изключение обилно напояване на всеки 10 дни
- През зимата, когато растението почива, поливането е веднъж в месеца, а за пустинните на 1.5 месеца. Почвата трябва да бъде суха, за да се сипе вода
- Кактусите обичат много светлина, но е възможно да изгорят на прякото слънце. Затова е добре да бъдат на филтрирана светлина, а на открито отново трябва да се постави растението на по-засенчено място, когато терасата е южна или източна и слънцето е много силно
- Трябва да се има предвид, че горските видове кактуси обичат по-голяма влажност на въздуха от пустинните и може да се наложи понякога да се пръскат с вода
- За да растат добре, кактусите на терасата имат нужда от фосфор, затова ако се торят, торът трябва да е преобладаващо фосфорен, а не азотен.