Ezine.bg»Статии»Здраве»Симптоми»Знаете ли как да разпознаете алергичната кашлица?

Знаете ли как да разпознаете алергичната кашлица?

Знаете ли как да разпознаете алергичната кашлица?

Настинката или алергията може да станат причина за кашлица. Кашлянето създава дискомфорт, пречи на спокойния сън и създава неприятни усещания както за засегнатия, така и за околните.

Защо кашляме

Кашлицата е начинът тялото да изхвърли нещо, което възприема като заплаха за дихателната система. Те варират в широки граници - от парче храна, през замърсявания от околната среда, до наличие на слуз в гърлото, която се стича. Дразненето на сетивните влакна води до поява на рефлекс за изкашляне.

В този момент гласните струни се затварят за малко, като така генерират налягане в белия дроб. Когато то се натрупа, те се отпускат и въздухът излиза с голяма скорост през гласовия апарат, създавайки шум, който чуваме и наричаме кашлица.

Симптоми на алергична кашлица

Алергичната кашлица е вид кашляне, причинено от постназално стичане. То се получава когато цветният прашец дразни носната кухина, лигавиците се възпаляват и отделят много секрет. Течността се стича в гърлото, дразни го и се появява алергична кашлица.

Симптомите на алергичната кашлица са разнообразни и това затруднява нейното определяне, но все пак основното е, че тя е вид суха кашлица най-често и е придружена от други симптоми, които бързо се появяват при излагане на алергена. Най-често това са: запушване на носа, хрема, често кихане, зачервяване на очите и сълзене, загуба на обонянието, напрежение в синусите, тъмни кръгове около очите.

Причини за алергична кашлица

Кашлаяне заради сенна хрема

Дразненето и подуването на дихателните пътища става причина за алергична кашлица. Силен алерген е сенната хрема. При чувствителност към цветен прашец, мухъл, прах, домашни любимци и всевъзможни алергени се появява алергична кашлица.

При среща с алерген тялото отделя химикали, предизвикващи симптоми на алергия. Така симптомите на алергичната кашлица се делят на 2 основни вида:

- Сезонни - от полени от дървета, цветя и плевели и спори на мухъл и гъбички в определени сезони

- Целогодишни -от домашни любимци, прах, акари, мухъл, храни и лекарства

Лечение на алергична кашлица и превенция

Лечението зависи от тежестта на симптомите. След определяне на причината, може да се използват както домашни средства, така и медикаменти.

След като е ясно, че съществува алерген, който дразни, добре е да се избягват контакти с най-честите алергени - животински пърхот, акари, спори на мухъл, полени и други.

Най-лесно облекчението на алергична кашлица става с домашни средства - много добро хидратиране, гаргара със солена вода, мед за успокояване, топъл чай с лимон, засилване на имунитета.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest