Ти си това, което ядеш, съответно и косатата ти е отражение на начина ти на хранене. Ако косите ви нямат блясък, изтощени са, страдате от косопад, това е знак, че трябва коренно да промените навиците си, когато седнете на масата.
Според д-р Мелъди Харт, практикуващ лекар от ChicagoHealers.com, здравето на косата зависи от кръвоснабдяване, кръвообращение и хранене. Функцията на щитовидната жлеза, чернодробните хормони и стресът също са определящи за добрия вид на скалпа.
От общото състояние на скалпа до храната, която поемаме, има някои неща, които трябва да се вземат под внимание, когато забележим промяна в растежа или състоянието на косата си.
Пълноценно хранене и поемане на много течности са най-важни за здравината на косъма и красотата му. Специалистите са категорични, че колкото по-близо до природата вие набавяте храната си – сурови зеленчуци и плодове, толкова по-алкални и здрави ще стават косата и тялото ви.
Сярата, която е спрягана като “минерала на красотата” и се намира в най-голяма концентрация в косата, кожата и ноктите, подпомага циркулацията на кръв в организма и намалява възпаленията. Смята се, че достатъчни дози сяра могат да подпомогнат или дори да стартират процес на растеж на косата при хора с оплешивяване. Особено полезни са и храните със съдържание на йод и калий, като например водорасли.
1/4 от обема на косъма се дължи на водата в него, което автоматично означава, че косата е гъвкава и мека единствено, ако е достатъчно хидратирана. Затова поемайте ежедневно много течности, ако е нужно дори и против волята ви. Така едновременно пречиствате тялото от токсини и осигурявате блясък за косите си.
Ако в храната ви липсва достатъчно желязо, косата изпитва глад за кислород, защото именно желязото е необходимо за пренасянето на кислород до косъма. Нужните количества може да си набавите от червено месо, зеления грах и фасул и в копривата.
Морските храни пък са незаменим източник на цинк, който предотвратява появата на косопада. Колкото повече мед съдържа храната ви, толкова по-блестящ ще бъде цветът на косата. Стридите и скаридите съдържат достатъчно количество мед, а не малки количества от този минерал има в черния дроб, пресни зеленчуци, ядки и семена.
Протеините изграждат корена на косъма, а витамините В и С се грижат за здравината му, подпомагат растежа и предотвратяват цъфтенето. Богати на протеини са всички животински продукти като месо, мляко, яйца, както и зърнените храни и ядките.
В месото, млякото, яйцата, ядките и рибата има и витамин В, а витамин С съдържат кивито, всички цитруси и магданозът. Бетакаротиновите плодове като кайсиите и морковите се грижат за здравето на скалпа.