Съществуват определени табута, свързани с времето на бремеността. Такива са цигарите и алкохола! Има обаче и продукти, за употребата на които нито учените, нито докторите изказват твърдо мнение.Един от тези продукти е кафето, което е неразделна част от нашия живот.
Повечето жени все пак по време на бремеността напълно се отказват от продукти съдържащи кофеин, но последните изследвания показват, че е достатъчно да се намали употребата им.
Кофеинът сам по себе си не е вреден за здравето, стига да се приема в умерени количества. Опасността идва тогава, когато чрез употребата му се подтиска апетита и две-три чаши кафе заместват храненето.
Ако сте кафе-маниак и отказът от събуждащата напитка е причина за дискомфорт, е желателно да обсъдите с лекар всички аргументи за и против употребата му в периода на бременост, за да се избегнат рисковете за бебето.
Не бива да забравяме, че кофеин се съдържа и в чая, шоколада, разхладителните напитки и даже в някои медикаменти. Така че всичко това трябва да се вземе предвид и от доктора ви.
Бебето в утробата има нужда от ежедневно количество калории, така че храненето не бива да има никакви заместители. Според учените може да се стигне до риск от загуба на плода преди или по време на раждането.
Статистиката показва, че при жените, пиещи 8 и повече чаши кафе риска от спонтанен аборт е двоен в сравнение с тези, които са се отказали от кофеина. Установено е, че две чаши кафе са пределната дневна доза за бъдещите майки.
Обикновено жените, пиещи повече кафе, са и пушачки и употребяват алкохол. Вредата за бебето е от тютюнопушенето и алкохола, но за преждевременното изхвърляне на плода е отговорен кофеинът.
Учените са установили тази зависимост, но не могат да дадат точно обяснение защо се получава. Има хипотези, че кръвоносните съдове, хранещи плацентата, се съсирват под влияние на кофеина и ембрионът получава недостиг на кислород, или че кофеинът влияе директно на сърцето на бебето и ограничава развитието му.