След десетилетия вярване, че витамин С е мощно оръжие срещу лекуването на настинки и грип, учените развенчаха това твърдение и го превърнаха в мит.
Оказва се, че витамин С почти не оказва влияние за подобряване на здравословното ни състояние и в подкрепа на това становище свидетелстват доста изследвания, направени през последните години.
Повечето от тях доказват, че силата на витамина е прехвалена и помага малко, а според някои проучвания дори никак, когато сме настинали или сме лепнали вирусно заболяване.
Според последното медицинско проучване витаминът има малка заслуга както за продължителността на настинката, така и за облекчаване на симптомите й.
Резултатите от най-новото голямо изследване бяха публикувани преди няколко месеца в Cochrane Database of Systematic Reviews. То е на базата на няколко десетилетия проучвания.
По време на изследването са били наблюдаване реакциите на над 11 000 души, които са взимали 200 и повече милиграма витамин С всеки ден.
Все пак съществуват и голям брой проучвания, които доказват, че витамин С е в състояние да намали риска от поява на настинка.
Това е силно застъпено при хората, чийто организъм е под непрекъснат стрес. Данните сочат за намаляване на риска в някои случаи с до 50%.
Много плодове като киви, ягоди, портокали, грейпфрути, лимони и т.н., които са доказано с богато съдържание на витамин С оказват благотворно действие върху човешкия организъм, но то е по-скоро в резултат на комплексните им качества, отколкото заслуга само на витамина.
Схващането, че витамин С прави чудеса с имунната система на човек започва от 1970 година, след като излиза книгата на откривателя на витамина и Нобелов лауреат Линус Паулинг - “Витамин С и често срещаните настинки” (Vitamin C and the Common Cold).
Именно тя популяризира идеята, че този витамин може да ни предпази от заболявания, без обаче да е подкрепено с каквито и да било изследване в тази посока.