Ezine.bg»Статии»Здраве»Децата, родени с цезарово сечение, са по-податливи на болести

Децата, родени с цезарово сечение, са по-податливи на болести

Нина НордНина Норд
Джедай
2k
Децата, родени с цезарово сечение, са по-податливи на болести

Британски учени твърдят, че бебетата, родени с операция, боледуват по-често от онези, които са се родили по естествен път. За да докажат това свое твърдение, те анализирали ситуацията при девет родилки.

Четири от тях родили по естествен начин, а пет – с цезарово сечение. Учените взели проби от всички майки след раждането, като сред пробите имало бактериална флора от кожата, лигавиците на устата и вагината.

От бебетата веднага след появяването им на бял свят били взети проби от микрофлората на кожата им, от лигавиците на устата и стомаха, а също така и от носа.

Бактериите върху тялото били изучавани с помощта на молекулярно-генетичен метод – учените анализирали строежа на променлив участък на бактериалния ген 16S rRNA. Този участък служи за генетичен маркер на различни групи бактерии.

Децата, родени с цезарово сечение, са по-податливи на болести

Микрофлората на изследваните жени се състояла от различни бактериални общества. Сред тях преобладавали Staphylococcus, Corinebacterium и Propionibacterium, в лигавицата на устата - Streptococcus, а във вагината -Lactobacillus и Prevotella.

Микрофлората на новородените се различавала с това, че била еднотипна на всички места по тялото им – каквото имало по кожата на бебетата, имало и в устата, и в носа, и в стомаха им. Но най-интересното било, че микрофлората зависела от начина на появяване на бебето на бял свят.

Бебетата, които преминали през родовите пътища на майката, имали лактобактерии и вагинални микроби. А при родените с цезарово сечение микрофлората на всички части на тялото била характерна за кожните участъци, като преобладавали стафилококите. В тези случаи нямало никаква връзка с микробите на майката.

Плодът в матката се развива в стерилни условия. Първата си порция микроли появилото се на бял свят човече получава веднага след раждането си. И порцията зависи от начина му на раждане.

Ако той е минал през естествените родови пътища на майката, той получава бактерии от нея. А ако излиза на бял свят с помощта на операция, то лепи всички микроби върху себе си.

Вагиналните лактобактерии, подчертават учените, оказват защитно въздействие върху новороденото, като го предпазват от други микроби, сред които и опасни видове стафилококи.

Бебетата, родени с операция, са по-податливи на стафилококова инфекция. При тях по-късно става населяването на стомаха с полезни бактерии, те по-често страдат от различни алергии и астма. Затова в организма им трябва да бъдат вкарани пробиотици, сред които лактобактерии.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4
51
41
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари (3)

Изпрати
разбирач
разбирач
12.11.2013 13:53
Първо - девет души не е тест група. Второто - всяко бебе, независимо как се ражда има всички антитела, които е имала и майката, независимо от вида на раждането или от това дали и кога започва кърменето. Също така детето се излага на съответната среда извън матката независимо от това как се ражда, най-рискови по отношение на средата са ражданията в домашни условия и във вода (комбинацията е изключително рискова). Стафилококите в случая говорят за вътрешноболнична инфекция, заразяването с нея няма нищо общо с начина на раждане, а с начина на извършване на манипулацията. Както и да се роди бебето това не определя общата му заболеваемост, тя се определя от комбинация от генетични предразположения, околна среда и социални фактори.
3
0
ambar
ambar
13.08.2013 13:56
Това съвсем не е така ! Дъщеря ми е вече на 7 години и имам спомен да съм й давала два пъти или три пъти най-много антибиотици ! Много е здрава и жизнена , а пък е родена секцио....за сметка на сина ми който се роди нормално и беше през 2 месеца болен с антибиотично лечение. Британските учени да не приказват глупости от хиляда и една нощ !
3
0
Галина Виденова
Галина Виденова
02.05.2013 23:33
Не мога да се съглася с написаното тук на 100%. Моето бебе се роди със секцио, в момента е на година и половина и никога досега не е боледувало. Приятелката ми роди нормално, и още на втория ден бебето и беше на антибиотици, защото беше се нагълтало с околоплодна течност, което бе довело до възпаление на белите дробчета на детето.В момента нейното дете е на 1 година и има алергия към белтъка на млякото.Така, че според мен статията е неубедителна.Начинът на раждане НЯМА нищо общо с общата заболеваемост в последствие.Може да се случи на всяко дете, без значение как е родено.
3
0