Британски учени твърдят, че бебетата, родени с операция, боледуват по-често от онези, които са се родили по естествен път. За да докажат това свое твърдение, те анализирали ситуацията при девет родилки.
Четири от тях родили по естествен начин, а пет – с цезарово сечение. Учените взели проби от всички майки след раждането, като сред пробите имало бактериална флора от кожата, лигавиците на устата и вагината.
От бебетата веднага след появяването им на бял свят били взети проби от микрофлората на кожата им, от лигавиците на устата и стомаха, а също така и от носа.
Бактериите върху тялото били изучавани с помощта на молекулярно-генетичен метод – учените анализирали строежа на променлив участък на бактериалния ген 16S rRNA. Този участък служи за генетичен маркер на различни групи бактерии.
Микрофлората на изследваните жени се състояла от различни бактериални общества. Сред тях преобладавали Staphylococcus, Corinebacterium и Propionibacterium, в лигавицата на устата - Streptococcus, а във вагината -Lactobacillus и Prevotella.
Микрофлората на новородените се различавала с това, че била еднотипна на всички места по тялото им – каквото имало по кожата на бебетата, имало и в устата, и в носа, и в стомаха им. Но най-интересното било, че микрофлората зависела от начина на появяване на бебето на бял свят.
Бебетата, които преминали през родовите пътища на майката, имали лактобактерии и вагинални микроби. А при родените с цезарово сечение микрофлората на всички части на тялото била характерна за кожните участъци, като преобладавали стафилококите. В тези случаи нямало никаква връзка с микробите на майката.
Плодът в матката се развива в стерилни условия. Първата си порция микроли появилото се на бял свят човече получава веднага след раждането си. И порцията зависи от начина му на раждане.
Ако той е минал през естествените родови пътища на майката, той получава бактерии от нея. А ако излиза на бял свят с помощта на операция, то лепи всички микроби върху себе си.
Вагиналните лактобактерии, подчертават учените, оказват защитно въздействие върху новороденото, като го предпазват от други микроби, сред които и опасни видове стафилококи.
Бебетата, родени с операция, са по-податливи на стафилококова инфекция. При тях по-късно става населяването на стомаха с полезни бактерии, те по-често страдат от различни алергии и астма. Затова в организма им трябва да бъдат вкарани пробиотици, сред които лактобактерии.