Децата, заченати в края на зимата или началото на пролетта са изложени на по-голям риск от развитие на хранителни алергии. Учените твърдят, че в периода между май и април, когато бебето в майчината утроба достига 11 седмица от развитието си, шансовете да развие алергия към мляко и яйца, се удвояват.
Една от възможните причини за това може да е високото ниво на прашец по дърветата, а при децата тъкмо започват да се изработват антитела.
Изследователите смятат, че значение има и пониженото ниво на витамин D в организма на майката след зимния период, което понижава имунната защита на детето.
В тази връзка, най-уязвими към алергии са децата, родени през есента. Учените са изследвали повече от 6000 деца, родени между април 2001 и март 2006 година, които живеят на югоизточна Финландия.
Около 11 процента от децата, при които 11 седмица на вътреутробното им развитие се е паднала в периода между декември и януари, имали само 6 процента риск от развитие на алергия.
По време на изследването се изяснило, че нивото на прашец на дърветата е най-високо през април и май. Експертите са установили, че този прашец провокира развитието на хранителните алергии, а последните изследвания са го потвърдили.
Известно е, че между 6 и 8 процента от децата на възраст до три години страдат от хранителна алергия, а при някои се наблюдават сериозни реакции.
През последните 30 години сериозно се е увеличил броя на децата, страдащи от астма и алергии, което се провокира от множество фактори. Такива са прекалената чистота, неправилното хранене и ранното използване на антибиотици.
Учените, провели изследванията във Финландия, са отчели висока честота на случаи на хранителна алергия, при деца родени през октомври и ноември, в сравнение с децата родени през останалите месеци на годината.
Като общо резултатите, които били отчетени от специалистите показали, около 18 процента от всички деца до четири години страдат от някакъв вид алергии.