Спирулина представляват едноклетъчните сини водорасли, които се считат за един от най-големите потенциални източници на белтъчини и други жизненоважни хранителни вещества сред растенията.
Спирулината има уникални хранителни качества. В нея се съдържат над 100 хранителни съставки, от които: 60-70% белтъчини (сухо вещество), всички незаменими аминокиселини, витамини (А, Е, В1, В2, В6, В12 в особено големи количества), фитонутриенти, син фикоцианин, който е мощен имуностимулант с подчертано антиканцерогенно действие.
Каротиноидите (над 17 различни бета-каротиноиди) в това уникално водорасло са в изобилие, а има и много минерали, като желязо, магнезий, калций, фосфор, йод, селен, манган и цинк.
Спирулината дарява на организма уникални пигменти, омега-3 и омега-6 мастни киселини, гама-линоленова киселина, мощни пробиотични съединения, хлорофил и полизахариди.
Според учените спирулината е един от най-богатите естествени източници на антиоксиданти. В нея има голямо съдържание на фенолови киселини и токофероли), а освен това тя съдържа 25 пъти повече провитамин А от суровите моркови и 50 пъти повече органично желязо от суровия спанак.
Паралелно с това тя е три пъти по-богата на витамин Е от суровия пшеничен зародиш, а концентрацията на протеини в нея е три пъти по-голяма, отколкото в червеното месо, рибата и пилетата.
Спирулината стимулира, укрепва и подсилва имунната система на човека и се оказва особено полезна при поддържането на здравословен и балансиран режим на хранене.
Освен това, поради липсата на целулозни клетъчни стени, спирулината не изисква химическа или физическа преработка, за да стане храносмилаема.
Изследвания свидетелстват, че хора, хранещи се с водорасли, по-рядко се наблюдават неблагоприятни състояния като хипогликемия, слаба памет, хронична умора, висок холестерол, високо кръвно налягане, слаб имунитет, кожни проблеми, алергии, астма и депресия.