При зъбобол можете да си помогнете със сок от пресен хрян. Той помага също така при гнойни рани, радикулит, ишиас, себорея, гнойни процеси и възпаления на гърлото.
Сокът от хрян никога не се използва в чист вид, защото е прекалено силен и може да повреди лигавиците. Това се дължи на прекалено активните му етерични масла.
Препоръчва се употребата на хрян във вид на каша след настъргване, като в нея се добавя лимонов сок. Смесва се сокът от два лимона и сто и петдесет грама настърган хрян.
Сместа помага за разлагането на слуз, където се е събрала, без да уврежда лигавиците. Препоръчва се консумирането на тази смес два пъти дневно по половин лъжичка на гладно.
Този сок е силно диуретично средство и може да се използва при отоци. При хронична хрема тази смес се консумира по половин чаена лъжичка два пъти дневно. След консумацията й не се пие и не се яде половин час.
При липса на апетит една супена лъжица настърган хрян се залива с две чаени чаши вряла вода и се оставя един час. Консумира се по петдесет милилитра четири пъти дневно петнадесет минути преди ядене.
При радикулит и ишиас на болното място се слагат листа от хрян и се завиват с топла вълнена кърпа. При отпусната пореста кожа се нанася смес от настърган хрян и ябълка и след десет минути се измива.
При болки в ставите се прави компрес от настърган хрян, смесен с равно количество настъргана ябълка. Тази смес се слага като компрес върху болните стави.
По време на бременност и при остри възпалителни процеси на вътрешните органи не се препоръчва консумацията на хрян. В големи дози хрянът повишава кръвното налягане и предизвиква кръвоизливи.