Перименопаузата е период, в който женското тяло се подготвя за менопаузата. След 30-годишна възраст при повечето жени отделянето на хормони - естроген, прогестерон и тестостерон, започва да се забавя. През следващите десет – двадесет години производството на тези вещества значително продължава да намалява.
Перименопаузата започва години преди същинската естествена менопауза. Тогава в резултат на ниските нива хормони, произвеждани от яйчниците, месечният цикъл на жената става нередовен и непредсказуем от гледна точка на продължителност, време на поява и начин на протичане.
Страничните ефекти на този процес, наречен перименопауза, са оплаквания като тревожност, суха кожа, умора, главоболие, сърцебиене, горещи вълни, безсъние, отслабено либидо, промени в настроенията, нощно изпотяване, наддаване на тегло и др.
При подобни състояния се препоръчват някои основни добавки към ежедневното меню на жената. Изключително подходящ е градинския чай - салвия. Билката помага при потене и горещи вълни. Една –две чаени лъжички от растението се кипват за около три минути в 300-400 г вода. От отварата се консумира по 3 - 4 пъти дневно.
Друга полезна билка е червената детелина. За целта една чаена лъжичка от растението се запарва в чаша вряла вода около 5 минути. След прецеждане отварата е подходяща за консумация. Като цяло няма ограничение за подходящото количество от чая – пийте, когато сметнете за добре.
Лавандулата също е много подходящо растения за периода на перименопаузата. Една чаена лъжичка от лавандулата се запарва в чаша вряла вода за 5 минути. Чаят се прецежда и пие.
Комбинацията от маточина, мента, бял имел е много полезна за женския организъм. По една чаена лъжичка от трите билки се запарва 10-15 мин. в 200-300 г вода. Отварата се приема два – три пъти дневно. Билките помагат за балансиране на сърдечния ритъм и артериалното налягане.
Важно е да се знае, че през периода на перименопауза жената не бива да се отказва от противозачатъчните средства, каквито и да са те, защото, макар овулацията й да е станала нередовна, рискът от забременяване съвсем не изчезва.