Човешкото тяло почти изцяло се състои от микроорганизми. Това обаче не е страшно, тъй като не става дума за чужди на нас форми на живот. Трилионите микроскопични жизнени форми живеят в организма ни като у дома си.
Деветдесет процента от тялото ни са микроби. Според много специалисти истинската роля на бактериите в организма незаслужено се подценява от хората.
Взаимовръзката ни с едноклетъчните същества е толкова голяма, че съвременните учени разглеждат човека заедно с всичките му бактерии като единен свръхорганизъм.
Днес бактериите вече се считат за виртуален орган, чиито продукти на живот са по-високи, отколкото тези на черния дроб. В човешкото тяло има над петстотин различни вида бактерии.
Тъй като те непрекъснато се размножават, в човешкото тяло живеят около сто трилиона едноклетъчни същества – почти десет пъти повече от онези трилиони клетки, от които се състои организмът на човека.
Само в червата живеят около два килограма бактерии. Бактериите са не само наши спътници, но и незаменими помощници. Това бактериално-човешко взаимодействие е симбиоза.
За да се отплатят за прехраната, която получават, бактериите ни се отблагодаряват, като участват в храносмилателните процеси и производството на витамини, както и в укрепването на имунитета.
Много от бактериите, които живеят в нас, воюват с бактерии, които са проникнали отвън и така ни предпазват от много инфекциозни заболявания.
Напоследък хората консумират пробиотични продукти. Но техния ефект не е траен. Голяма част от бактериите не се задържат в тялото, те само минават през него, без да успеят да създадат колония. Но консумацията на пробиотици укрепва създадените в тялото колонии от полезни бактерии.