През последните години в цял свят онкозаболяванията на щитовидната жлеза са се удвоили. Според български ендокринолози причините за този бум са замърсяванията в околната среда – пестициди, нефтени продукти, пластмаси.
Малкият орган с формата на пеперуда, разположен в предната част на шията, произвежда жизнено важни за обмяната на веществата хормони и промените в структурата или функцията му дават отражение в много човешки системи.
Немотивирано наддаване на тегло, повишен холестерол,
депресивни състояния - зад тези оплаквания много често се крият именно проблеми с щитовидната жлеза.
Ако функцията й е повишена, това обикновено е съпроводено със сърцебиене, потене, нервно напрежение, безпричинно отслабване, нарушение в менструалния цикъл.
Проблемите с щитовидната жлеза могат да затруднят забременяването и износването на плода. Понижената функция на жлезата (хипотиреоидизъм) води до отпадналост, забравяне, суха кожа.
Гушата е най-разпространото заболявания на щитовидната жлеза. То представлява увеличаване на органа, което се напипва или вижда. Когато стане по-значително, притиска съседни органи и причинява стягане в гърлото, затруднено дишане и преглъщане.
Гушата е най-често срещаният проблем в България и се дължи на йодния дефицит, характерен за региона. Тъй като през последните 20 години чрез влагането на йодирана сол в хранителната промишленост и животновъдството дефицитът е преодолян, сега гушавостта е намаляла рязко, но само сред младите хора.