Пърхотът е едно от най-често срещаните кожни заболявания. Милиони хора по света страдат от него. Някои не носят тъмни дрехи заради проблема си, други винаги слагат шапка на главата.
Пърхотът е вид себореен дерматит - заболяване, което се лекува успешно. Но докато пърхотът се проявява под формата на залющване на скалпа, то при себорейния дерматит има и зачервяване на кожата.
Състоянието се характеризира с появата на зачервяване, залющване и сърбеж предимно по кожата на скалпа, но също може да е по лицето и тялото.
Ето защо не бива да ни учудват състояния като "пърхот на веждите", люспички по носа или в областта зад ушите. Болестта може да засегне най-различни области от тялото ни.
Всичко това обаче се оказва доста индивидуално и непредвидимо. Пърхотът все пак се провокира от някои неблагоприятни фактори като смяна на климата, ако например отидете на почивка в някоя по-студена скандинавска страна, и спад в имунитета.
Последният фактор има решаваща роля при възникването на всички кожни болести. Трябва да бъдем внимателни и при избора си на козметични продукти.
Защото, ако не са достатъчно качествени или не понасят на самия индивид – могат да обострят заболяването или да предизвикат развитието му.
Съществуват десетки бабини рецепти против пърхот – от отвара от коприва, през фъстъчено масло с лимон, до втриване на "сълзи" от лоза в скалпа.
Катраненият шампоан също е сочен за добър помощник в битката с пърхота. Отвара от коприва може да направите като сварите 200 г коприва за 10 минути и после оставите да кисне 2 дни в хладилник. Прецедете и ползвайте за изплакване на скалпа след всяко миене.