Ezine.bg»Статии»Спорт и Диети»Диети»Хранене при пърхот

Хранене при пърхот

Хранене при пърхот

Ако трябва да се посочи най-често срещаният проблем с кожата на главата, това категорично е пърхотът. Милиони хора по света страдат от това кожно заболяване на скалпа, което освен дискомфорт създава и здравословни неразположения - сърбежи, лющене на кожата, които е обилно и видимо отстрани, прекалена сухота или прекалено омазняване на косата и други.

Какво представлява пърхотът?

На практика пърхотът е лека форма на себорейния дерматит, който е добре познато кожно заболяване. Има хора, при които се изявява в по-тежка форма.

Пърхотът бива сух и мазен, а много голяма част от страдащите от него са се сдобили с упорития проблем поради генетична предразположеност. Това обаче не е единствената известна причина за пърхот. Изследванията показват, че има още много фактори, които го причиняват.

Съществуват положения като липсата на някои хранителни вещества, които се оказват фактор за пърхота, това са дефицитите на витамини от група В - В2, В3, В6, както и елемента цинк, които имат връзка с появата на пърхот. Това означава, че набавянето на тези вещества чрез храната може да бъде не само профилактика срещу проблема, но и да повлияе на лечението му.

Какво представлява пърхотът

Диета при пърхот

Като клиничен симптом на дефицит на витамин В6 се явява появата на пърхот според изследванията по проблема.

Пълнозърнестият хляб е богат на витамин В6, следователно включването му в менюто при пърхот е добра стратегия за справяне със заболяването.

Ниските нива на витамин В7 - биотин, също имат отношение към появата на пърхот и косопад. Пълнозърнестият ориз, яйцата и черният дроб са източници на този витамин и са полезни за кожата и косата. Помагат за възстановяване на клетките и при поява на алопеция покрай пърхота. Бобовите култури също са богати на биотин и опция за хранителната диета. Витамините от група В играят важна роля в процесите на образуване и обмен на кожните клетки.

Витамин А има насърчаваща роля за здравето на кожата и подпомага скалпа при пърхот. Зеленчуковите сокове са богати на витамин А и се препоръчва всеки ден да се пие по 1 чаша зеленчуков сок, особено от зелени зеленчуци. Пълномасленото мляко, сметаната и рибеното масло са опции също в това направление.

Сред елементите цинкът се отличава със съществен принос за доброто състояние на скалпа и оттам за борбата с пърхота. Крехкото месо, птичето месо, рибата и дреболиите са богати на цинк. Водораслите и ядките са също избор на храни за набавяне на цинк.

Полезни храни при пърхот

За подобряване на епидирмиса на кожата на главата са нужни пробиотици. Киселото мляко ги дава в изобилие и затова присъствието му в менюто при пърхот е силно препоръчително.

Ястията с Риба тон и рецептите със сьомгата също за добре за хранене при пърхот, тъй като ще дадат на тялото омега -3 мастни киселини, важни за производството на себум, който поддържа скалпа хидратиран.

Тъй като пърхотът понякога е причинен от алергия към храни, като алергени се смятат цитрусовите плодове портокал, лимон и грейпфрут, който е добре да бъдат заменени с банани, авокадо и зеленчуци.

Вижте също:

- Масла при себорея и пърхот;

- Маски срещу пърхот;

- Домашни средства срещу пърхот.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest