Предимно жените, но и все повече мъже често прибягват до услугите на козметичните салони. Кола маска, масажи, маникюр и други процедури ни карат да се чувстваме по-привлекателни.
Много често обаче не си даваме сметка, че козметичният салон може да бъде и много опасен. Дори и добре почиствани и поддържани помещения не изключват риска от разпространение на бактерии.
Почти всяка разкрасяваща процедура крие опасност от инфекции. Кола маската например, независимо дали се размазва с ролка или с шпатула, може да ви пренесе гъбички, защото повърхността практически се ползва върху всички клиенти, без да се почиства.
Особено опасно е, когато се обезкосмяват интимни места, там заразяването е най-лесно. Инфекциите от кола маската могат да предизвикат различни алергии и зачервявания по кожата, алармира "Всеки ден".
Тинеа педис е едно от най-често срещаните гъбични заболявания на кожата. Тази инфекция изисква влажна среда, за да се зароди и развие.
Това прави ваните и съдовете за изкисване на крака и оформяне на педикюр идеална среда за развитието й. В много салони нито съдовете, нито уредите се почистват след всеки клиент. При това гъбичките не се отстраняват лесно от повърхностите.
Понякога почистване с обикновен препарат не е достатъчно. Най-сигурният начин е помещенията и уредите да се обработват с антигъбични препарати.
Сред опасните инфекции е брадавицата. Тя се причинява от човешкия папилома вирус (HPV). Някои от неговите щамове е известно, че предизвикват рак на шийката на матката. Заразата става при контакт с кожа, но е възможно това да стане и при използването на кърпа или друг предмет.
Ако има открита рана на кожата, рискът се покачва значително. Използването на индивидуална пемза например за всеки клиент е задължително. Препоръчват се и салони, в които служителите използват гумени ръкавици.
Други бактерии са резистентните щамове на Staphylococcus aureus - стафилококи. Не се среща често, но салоните за маникюр и педикюр са едно от местата, където можем да я намерим. Тя води до инфекции по ръцете и под ноктите. Симптомите се появяват до 24 часа след инфектирането с болка в ръцете и невъзможност свободно да се движат пръстите. Кожата се зачервява и подува, образува се гной.