Черните точки са едни от най-често срещаните и упорити кожни проблеми. Този вид акне се развива, когато мазната кожа (себумът) в комбинация с мъртвите клетки запушва порите ви. Несъмнено черните точки са сред най-неприятните недостатъци по лицето. Изключително упорити са и трудно се премахват, а много често са и предпоставка за развитие на гнойно възпаление и дори на акнеични пъпки.
Понякога почистването и ексфолирането може да са достатъчни мерки, с които да се отървете от неприятните черни точки. Но ако те са твърде дълбоки и упорити, няма да можете да се справите сами.
Много често, когато хората се изправят пред този проблем, посещават близкия козметичен салон. Не винаги обаче можете да получите качествена и надеждна услуга там, защото в повечето случаи козметичките не са специалисти. Ако страдате от упорити черни точки, най-добре е да се посъветвате с дерматолог.
В домашни условия, първо почистете кожата
Почистването на кожата е най-ефективно, когато се прави два пъти през деня – сутрин и вечер. Ако обаче ходите на фитнес, спортувате или просто се потите повече през деня, се налага да измиете още един път лицето си.
Не прекалявайте с почистването. Колкото повече обтривате вашата кожа с различни кремове или просто с чиста вода, толкова по-суха става тя. Освен това по този начин броят на мъртвите клетки и натрупването на себум по кожата се увеличава.
Относно почистващите препарати, много хора обичат гелообразните. Те не са толкова мазни като кремообразните им партньори и са безопасни за мазни и чувствителни кожи.
Не забравяйте ежедневно да почиствате кожата си с микроексфолианти, които вече са доста разпространени на пазара, за да премахнете мъртвите клетки на кожата.
Направете си домашен ексфолиант
Потърсете нежни, успокояващи съставки като овесената каша. Ако използвате ядки или други твърди вещества, можете да раздразните кожата си и от нормална, тя да се превърне в чувствителна.
Нанасяйте тънък слой от ексфолианта и го разпределяйте равномерно по кожата. Запомнете: нанасяйте го с леки масажни движения, не изтърквайте кожата си!
Също както с домашния, така и с ексфолиантът, който се предлага на пазара, трябва да се внимава. Следвайте всички инструкции за употребата на продукта. В повечето случаи се налага да го оставите да подейства за няколко минути и след това да отмиете остатъците внимателно с топла вода.
Отворете порите си с пара
Парата обикновено помага при отстраняването на слоя, който запушва порите ви и по този начин прави тяхното извличане по-лесно. Не е нужно да посещавате специалната парна баня в спа центъра, защото можете да постигнете този ефект и у дома:
1. Налейте 6 чаши вода в чайник или тенджера и я оставете да заври;
2. Оставете водата да изстине за няколко минути;
3. Вземете една по-голяма купа, сложете я в мивката и излейте горещата вода в нея;
4. Настанете се удобно и поставете лицето си на около 20 см над купата с вода;
5. Вземете една голяма кърпа и я поставете, така че да обхваща главата ви и съда, в който е водата. По този начин ще задържите парата;
6. Можете да повдигате или сваляте главата си, в зависимост от това какво количество пара се отделя. Ако ви стане прекалено горещо, отметнете единия край на кърпата;
7. Останете така поне за 10 минути.
Използвайте глина или маска на въгленова основа
Ексфолирането и парата помагат много при подготовката на порите за извличане, но тя все още не е напълно готова. Прилагането на маска може да направи добиването още по-успешно.
Използвайте глина или маска на базата на въглен. Тези две съставки са известни със способността си да почистват порите дълбоко, като премахват излишната мръсотия и омазнявания. Нанесете върху лицето си тънък слой от маската, оставете я да подейства за около 15 минути и отмийте с топла вода.
Екстрактор
След като вече сте подготвили кожата си за отстраняването на черните точки, можете да използвате екстрактор. Уверете се най-напред, че инструментът е стерилизиран и след това преминете към премахването на упоритите черни натрапници.
Нанесете охлаждаща маска или успокояващ серум
След извличането на черните точки е много важно да успокоите кожата си, за да не се стигне до възпаление. Заложете на противовъзпалителни съставки като зелен чай, витамин Е и бадемово масло. Нанесете малко количество в равномерен слой по кожата.
Каквото и да правите, не правете това!
Толкова е привлекателно просто да изстискате грозната и неприятна черна точка в мига, в който я забележите. Запомнете обаче, че не трябва никога да притискате, изстисквате или избутвате по този начин черните точки. Това може да доведе до прекомерно разширяване на порите и дори да ви остави неприятни белези.
Въпреки че на пазара са много разпространени лентичките за премахване на черни точки, те често не са толкова ефективни и безвредни колкото изглеждат. Тези лепкави ленти могат да причинят множество раздразнения на кожата ви.
Ефективни и безвредни ли са домашните средства за защита?
Колкото и да са полезни естествените съставки, понякога те могат да направят акнето още по-лошо. Ако решите да се доверите на домашно лекарство, трябва да бъдете изключително предпазливи. Преди да го използвате, тествайте малко количество върху кожата, за да видите как ще реагира.
Смята се, че следните продукти могат да абсорбират мазнината и да ви отърват от мъртвите клетки на кожата. Проблемът обаче е че могат да я изсушат прекалено много. Използването им може да доведе до дразнене, зачервяване, подуване и по-нататъшни проблеми:
- Ябълков оцет;
- Сода за хляб;
- Магнезиев сулфат;
- Лимон;
- Паста за зъби.
Професионално премахване на черни точки
Ако не успеете да се справите с черните точки в домашни условия, можете да посетите дерматолог. Той ще ви предложи следните опции:
- Професионално извличане: изваждане на черните точки с метален инструмент;
- Микродермабразио: специалистът използва накрайник, който разпръсква кристали върху кожата и по този начин изсмуква външните слоеве на мъртвата кожа;
- Химически пилинг: премахва най-горния слой на кожата, като намалява черните точки и други мръсотии;
- Лазерна терапия: дълбоко проникване в порите с цел премахване на мъртвите клетки на кожата и излишния себум.
Съвети за превенция
1. Използвайте некомедогенни продукти – продукти, които не запушват порите ви;
2. Почиствайте грима си преди лягане. Непочистеният грим е сериозен рисков фактор за образуване на черни точки и запушване на порите. Колкото и да сте уморени вечер, превърнете почистването на лицето в задължителен ритуал;
3. Мийте косата си редовно. Мръсната коса и скалп могат да причинят допълнително омазняване на кожата на лицето, което води до запушване и неприятни черни точки;
4. Уверете се, че ръцете и ноктите ви са чисти. Като цяло избягвайте да пипате лицето си, защото рискът от замърсяване и образуване на пъпки е по-висок;
5. Сменяйте си често спалното бельо. По възглавницата се отделят много пот и мъртви клетки, които могат да раздразнят кожата и да причинят запушване на порите;
6. Добавете салицилова киселина към вашата рутинна грижа за кожата – изсушава мъртвите клетки и по този начин предотвратява появата на черни точки;
7. Гликолова киселина – редовната и употреба защитава порите ви от запушване. Смята се, че гликоловта киселина е новият най-добър приятел на кожата. Тя действа като отличен антиоксидант, който премахва мъртвите клетки и прави кожата по-нежна, гладка и чиста;
8. Попитайте дерматолога си за ретиноиди – контролират излишната мазнина и предпазват от поява на черни точки;
9. Не прекалявайте с продуктите против акне – прекомерната употреба изсушава кожата. Прочетете на опаковката колко често могат да се използват, за да не се стигне до негативни ефекти;
10. Яжте здравословна храна – пиенето на много вода например може да помогне за балансиране на себума и подпомагане на обмяната на клетките на кожата. Наблегнете на повече плодове и зеленчуци, които помагат за сияйния външен вид на кожата. Намалете кофеина и пийте повече чай, както и пресни сокове. Здравословните храни и напитки укрепват тялото и разкрасяват отвътре навън.