Храненето по време на бременност е много повече от просто увеличаване на количеството храна, което приемате. Въпреки че се нуждаете от около 300 допълнителни калории на ден – особено в по-късните месеци от бременността, когато бебето ви расте, то тези калории трябва да идват от питателна храна, богата на витамини и минерали.
Да, храните двама, но необходимо ли е наистина да ядете за двама. Истината е някъде по средата. Няма как по време на бременност да сте на диета, за да регулирате килограмите си. Точно тогава на вас и вашето бебе са ви нужни всички хранителни вещества, като е немислимо да се лишавате от тях.
Ще ви изброим хранителните вещества, които са ви нужни през бременността и най-добрите и здравословни източници, от които да си ги набавите.
Протеин. Той помага за растежа на клетките и производство на кръв. Може да си го набавите от постното и птичето месо, рибата, яйченият белтък, рибата, фъстъченото масло и тофу.
Въглехидрати. Те са отговорни за дневното производство на въглехидрати в човешкото тяло. Препоръчително е да си ги набавяте с консумацията на хляб, зърнени храни, ориз, картофи, тестени изделия, плодовете и зеленчуците.
Калций. Необходим е за здрави кости и зъби, мускулните контракции и правилното функциониране на нервната система. Добри източници са мляко, сирене, кисело мляко, сардини, сьомга и спанак.
Желязо. Благоприятства производството на червени кръвни клетки и предпазва от анемия. Намира се в червено месо, спанак, обогатени с желязо пълнозърнести храни.
Витамин А. Необходим е за здрава кожа, добро зрение и растежа на костите. Набавя се от моркови, тъмни листни зеленчуци и сладки картофи.
Витамин С. Той е за здрави венци, зъби и кости и спомага усвояването на желязото. Съдържа се в цитрусови плодове, броколи, домати и в плодовите сокове.
Витамин В6. Спомага образуването на червени кръвни клетки и ефективното използване на протеини, мазнини и въглехидрати. За да си го набавите консумирайте свинско месо, шунка, пълнозърнести житни растения и бананите.
Витамин В12. Необходим е за здравето на неравната система. Съдържа се в птичето месо, рибата и млякото.
Витамин D. Той е за здрави кости и зъби и е необходим за усвояването на калция. Набавете си го чрез млечните продукти, зърнените храни и хляба.
Фолиевата киселина. Необходима е за кръвта и производството на протеини, предпазва от преждевременно раждане и спонтанен аборт. Осигурете си я с приема на боб, грах, ядки, листни зеленчуци и тъмножълтите плодове.
Мазнини. Те са необходими за енергия на тялото и най-удачно е да си ги набавяме с месото, пълномаслените млечни продукти, ядките, фъстъченото масло, кравето масло и растителните масла.
Е, списъкът е дълъг и както сами виждате няма от какво да се лишите, за да не качите прекалено много килограми. Просто запомнете, че 300 калории повече не означава плюс 3000 на ден, та нали толкова калории поемате с изяждането на една вафла и още нещо.