Ezine.bg»Статии»Здраве»Здравни Съвети»Пролетните алергии, свързани с цъфтежа на дърветата

Пролетните алергии, свързани с цъфтежа на дърветата

Rosi StoyanovaRosi Stoyanova
Администратор
94452
Пролетните алергии, свързани с цъфтежа на дърветата
UV стерилизатор за четки за зъби + дозатор
Практичен аксесоар за вашия дом:
UV стерилизатор за четки за зъби + дозатор
49.00 лв.

Цъфтежът на растенията, който е характерен през пролетта създава много проблеми на чувствителните хора с алергия. Лекарите предупреждават, че пикът на тези пролетни алергии винаги е през май месец. Точно през този месец растенията силно богати на алергени разцъфват и онези, които са чувствителни към прашеца по един или друг начин усещат действието на алергените.

Брезите и тополите са едни от основните дразнители на очите и лигавицата на носа. Това се случва още през първите дни на май месец и са доста сериозни причини за появата на алергия. Характерни са течащ нос, кашлица и възпаление на очите.

Пролетта е сезонът, през който започват алергиите и при хора, чувствителни към житните култури.

През ветровито време прашецът на растенията може да се разпространи в радиус от 40 км.

За да се отстранят дразнещите въздействия на алергените, трябва да се предприемат определени мерки.

Лекарите съветват хората, които имат алергии към цветния прашец да не се застояват много навън, особено ако времето е сухо или ветровито.

Препоръчва се да носят шапки и очила, с които да предпазват очите си.

След като хората се приберат вкъщи трябва да подменят дрехите си и веднага да вземат душ.

Не е препоръчително в затворените помещения да се отварят прозорците. Наистина това е трудно, защото трябва да се проветряват стаите, но по този начин алергените ще бъдат изолирани от стаята.

Могат и да се приемат лекарствени средства, но това трябва да става със задължителното предписание на лекар. Приблизително 20% от хората с такива алергии страдат и от пристъпи на задушаване. Ако не се назначи правилното лечение, алергията може да премине в бронхиална астма.

Хубаво е да се знае, че лечение може да започне през студения период от годината, когато липсват алергените. В борбата помагат имунната терапия чрез направата на подходяща лечебна смес. Това трябва да става само от специалист, не предприемайте самолечения!

Чувствителните към алергии хора трябва да бъдат бдителни и в избора си на плодове и зеленчуци. Най-добре е да се въздържат от консумация на моркови, киви, лешници, сливи и череши. Най-чувствителните трябва да ограничат и приема на спанак и цвекло.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest