Много от тревите и дърветата цъфтят през лятото. Хората с алергии тревожно наблюдават ухаещата и развиваща се природа, защото по време на цъфтежа се отделят полени.
Така се наричат оплодителните клетки на растенията и за да изпълнят своята роля, те се носят във въздуха. Вдишани от чувствителен и податлив на алергии човек, те предизвикват поленова алергия. Наричат я още сенна хрема и сезонна алергия.
Поленовите зърна са невидими. Най-големите достигат до 100 микрона, а количествата, които се носят във въздуха са от порядъка на десетки до стотици милиони. Специалистите са съставили за интензитета на цъфтеж на най-важните алергизиращи растителни видове в България.
Един от тези алергени е липовото дърво. Пикът на поленовите зърна на липата е рано напролет.
Ако пролетта е дъждовна, алергичните към липовия цъфтеж се чувстват по-добре. Дъждовните капки увличат със себе си намиращите се във въздуха поленови зърна на липата, улесняват по-бързото им утаяване и пречистват въздуха. След дъжд разходката в парка сред липовите дървета, както и извън населените места, е спокойна и даже се препоръчва.
Самата поленова алергия към липов цъфтеж се изявява и познава лесно по сълзенето, кихането, сърбежа в носа, воднистата секреция от носа и усещането за драскане в гърлото. При по-тежки прояви на алергия лицето се подува и дишането се затруднява. От очите текат сълзи и се усеща дразнене и в тях. Тези прояви се наричат алергични пристъпи и нарушават нормалния ритъм на живота на податливите на алергии хора.
Срещу алергичния пристъп се използват антихистаминовите и кортикостероидните лекарства, които са значително число. Добри резултати се постигат и от приложението на хомеопатия. При наличие на алергия към полените на липата се препоръчва да се коригира времето за проветряване на помещенията в дома. Те трябва да стават рано сутрин и през нощта.
Най-ефективната профилактика е напускане на мястото, където е наситено с дразнещия алерген до края на липовия цъфтеж. Когато това е невъзможно, се провежда процес на десенсибилизация от специалисти по алергология.
Един от начините за намаляване на контакта на алергичните хора с полените е използване на климатици за пречистване на въздуха както у дома, така и в автомобила.
Начинът на хранене има значителен ефект върху имунитета, така че хората с алергии или чувствителност към липов цъфтеж трябва да бъдат внимателни към диетата си. Храненето в този период най-вече трябва да бъде балансирано и редовно. Всички нови храни трябва да се използват с повишено внимание, особено за тези, които могат да предизвикат кръстосана алергия.
Най-важна препоръка на алерголозите е да се следи постоянно алергията от специалисти.
Трябва да се следят и промените в климата и новите храни. Приемът на антихистамини малко преди периода на цъфтежа се препоръчва, за да се избегнат проявите на алергия към липата.