Държите се на разстояние от хората около вас, за да им говорите, стараете се те да не усетят ужасната миризма, който излиза от устата ви.
Те пък от своя страна усещат лошия ви дъх и приключват разговорите с вас много бързо. Подобен проблем пречи на всички видове общуване – не само професионално, но и на личните взаимоотношения.
Често пъти причината за лош дъх в устата (или още халитоза) се оказва лошата и непостоянна хигиена. Но има и случаи, в които неприятният дъх ви подсказва за по-сериозен вътрешен проблем.
Други причини за лошата миризма за цигарите, алкохолът, определени видове храни (лук, къри, чесън).
Ако имате болни зъби, за които все отлагате да посетите стоматолога си, имайте предвид, че те също могат да доведат до лошия вкус в устата ви. При миенето на зъбите често пъти подценяваме езика.
Той е една от основните причини за лошия дъх в устата ви. Има специални четки за зъби, които в обратната страна на косъмчетата, имат т.нар. стъргалка, която да ви помогне хубаво да изчистите езика си. В средната и задна част на езика трябва да обтриете добре.
За тази процедура можете да намерите и специални лъжички в аптечната мрежа. А можете да го направите и с подръчни средства вкъщи – необходима ви е малка лъжичка и марля, с която да я увиете.
Как да се справите с лошия дъх чрез народната медицина? Спрейовете за уста, дъвките, различните разтвори за след миене, дори самата паста, не могат да бъдат достатъчно ефикасни. Необходимо е да вземете по-радикални мерки.
Тези продукти могат да облекчат положението, но след час – два, проблемът отново ще е налице.
Друго, което може да спомогне за премахване на лошата миризма, е спирането на някои напитки – кафе, бира, уиски. Освен миенето с паста и четка всяка сутрин и всяка вечер, добре е преди лягане да почиствате много внимателно зъбите си с конец.
Правете често гаргара с лимон, хапвайте продукти, които са богати на цинк. Бактериите, които причиняват халитозата могат да бъдат „изгонени” като похапвате често ябълки и кисело мляко.