По принцип отоците, които се появяват в тялото са в резултат на възпаление. Обикновено, възпаление е отговора на организма към инфекции, бактерии и вируси. Според учените, белите клетки в имунната система произвеждат възпалителни химикали, които са предназначени за защита на тялото. Понякога обаче имунната система смята, че има проблем, когато няма такъв и тръгва да се бори с възпалителна реакция, когато не е необходимо. За облекчаване на подуването и възпалението в тялото, мнозина се обръщат към естествените вещества, като билките и храните. За които си заслужава да се отбележи, способността им да се борят с възпалението.
Блатния тъжник, съдържа вещества, които му придават противовъзпалително действие. Смята се, че съединенията, наречени танини в него, спомагат да се увеличи отделянето на урина, което облекчава възпалението в ставите и другите части на тялото.
Вратигата е друга билка, която е била използвана в продължение на хиляди години. Доклад на Медицинския център на Университета на Илинойс казва, че, вратигата намалява отока и възпалението, като предотвратява производството на възпалителните протеини, които се отделят от имунната система. Тя също е болкоуспокояващо, което прави нейното действие, подобно на аспирина.
Червените боровинки са кулинарна билка с лечебни свойства. Тези малки, ярки червени плодове са полезни при лечение на инфекции на пикочните пътища и също може да бъдат предложени за освобождаване от подуване. Пиенето на сок от червени боровинки спомага за избавянето на организма от излишните течности. Благодарение на техните високи нива на витамин С и антиоксиданти, боровинки имат лечебно действие върху бъбреците.
Глухарчето често се предписва като диуретик, за да се отстранят излишните течности от системата и може да помогне за облекчаване на случаите на оток в краката и ходилата. В допълнение, листата от глухарче могат да се консумират сурови, добавяни към салати или варени и ядени като зеленчуци.
Докато зеленчуците като цяло са полезни за намаляването на подуването и отока, кръстоцветните зеленчуци като броколи, карфиол, зеле и зелено зеле са особено полезни. Тези шампиони от продуктовата секция възпрепятстват производството на PGE2, което е липидно съединение, в тялото, което предизвиква възпаление. Тези и другите зелени, оранжеви и жълти зеленчуци са пълни с антиоксиданти, които се борят със свободните радикали, които причиняват стареене, рак и възпаление.
Всички плодове предлагат антиоксиданти и фитохимикали, които инхибират подуването, алергиите и ефектите на токсините. Въпреки това силно червените, сини и пурпурни пигменти в продукти като череши и горски плодове съдържат антоцианини, които са особено богати на антиоксиданти и имат противовъзпалителни свойства. Изяще купа с череши, лилаво грозде или боровинки, когато сте гладени и ще получите едно сладко лечение.