Витилиго е състояние, при което се развиват бели петна върху кожата. Всяко място по тялото може да бъде засегнато и повечето хора с това заболяване имат бели петна върху много области на тялото си.
Меланинът е пигмент, който придава характерния цвят на кожата. Заболяването се причинява от загуба на пигмент в кожата, поради унищожаване на пигмент-формиращи клетки, известни като меланоцити. Точната причина за разрушаването на тези клетки не е известна. Едно от възможните обяснения е, че имунната система на организма започва да унищожава клетките, както и при други автоимунни заболявания. Въпреки че заболяването засяга еднакво всички раси, то е по-забележимо при тъмнокожите хора.
Рискови фактори за Витилиго
Заболяването засяга до 2 процента от населението и се оценява, че от два до пет милиона американци имат това болестно състояние. В повечето случаи витилигото се развива в началото на живота при хора на възраст между 10 и 30 години. Деветдесет и пет процента от засегнатите от тази болест ще развият заболяването преди 40-годишна възраст. И мъжете и жените са еднакво податливи към развиването на витилиго. Заболяването може да протича в семейната среда, като тези с фамилна анамнеза за витилиго или преждевременно побеляване на косата са изложени на повишен риск за развитие на болестното състояние. Други рискови фактори, които увеличават шансовете за развитие на витилиго включват автоимунни заболявания, като автоимунно заболяване на щитовидната жлеза (тиреоидит на Хашимото).
Симптомите на витилиго
Симптомите на витилиго често са бърза загуба на пигмент в няколко области на кожата. Първоначалният вид на белите петна може да бъде последван от стабилен и продължителен период без каквато и да е прогресиране на заболяването. По-късно се появяват допълнителни цикли на загуба на пигмент и стабилността може да престане да се наблюдава. Заболяването често засяга областите на кожата, които са изложени на слънце, като тялото, гънките (като тези на мишниците), районите около бенки, или районите около отворите на тялото. Много рядко е възможно пигмента да се върне, след като белите петна са се появили те трудно се махат. Заболяването може да засегне и очите, кожата на главата и косата.
Диагноза и лечение на витилиго
Вашият лекар обикновено може да постави диагноза на витилиго по време на физически преглед. Не е известен начин да се предотврати или лекува витилиго. Въпреки това има няколко метода, включително козметика, ре-пигментация чрез използване на UV светлинна терапия, кортикостероидни кремове, депигментация на незасегнатите области на кожата, и присаждане на кожа. Те може да се използват за подобряване на външния вид на кожата и силно засегнати от витилиго области, но това е само козметично решение на проблема, което не води до отстраняването му.