Какво е остър епиглотит
Остър епиглотит представлява бързо прогресираща инфекция, която причинява възпаление на епиглотиса и тъканите около него. Епиглотисът е капаче от тъкан, което седи в основата на езика и пази храната от трахеята по време на преглъщане. Инфекцията може да доведе до внезапно запушване на горните дихателни пътища и смърт.
Обикновено остър епиглотит е причинен от бактерии. Възпаленият епиглотис механично пречи на дихателните пътища и възпрепятства процеса на дишане. Когато епиглотиса се инфектира може да набъбне и дори да затвори трахеята. Острият епиглотит най-често засяга деца между 2 и 7-годишна възраст, но не е изключено да засегне и възрастни хора.
Причини за остър епиглотит
Причините за появата на епиглотит включват инфекциозни, химически и травматични агенти, като инфекциозните фактори са най-чести. Организмите, които могат да причинят епиглотит са стрептококи, херпес зостер, херпес симплекс тип 1, стафилококи и други. Съществува топлинна форма на епиглотита, която се получава от пиене на прекалено горещи течности, консумация на твърди храни, употреба на наркотици. В редки случаи епиглотитът може да бъде причинен от алергични реакции към храни, ужилвания или ухапвания от насекоми, травми на гърлото.
Симптоми при остър епиглотит
Обикновено остър епиглотит се развива много бързо, необходими са няколко часа или два-три дни. Най-честите симптоми са болки в гърлото, заглушаване и промяна в гласа, затруднено говорене и дишане, треска и ускорен сърдечен ритъм. Човек с остър епиглотит изглежда много отпаднал и изморен. Болният изпитва нужда да си поема бързи и плитки вдишвания, навежда се напред, за да може да диша по-спокойно. Специалистите обобщават три категории остър епиглотит:
Категория 1: Болните обикновено имат кратка история на болестта, която се развива бързо и носи опасни последици. Тежък респираторен дистрес с предстоящ респираторен арест.
Категория 2: Умерени до тежки клинични симптоми и признаци на значителен риск от потенциално запушване на дихателните пътища. Симптомите включват болки в гърлото, невъзможност за преглъщане, затруднено дишане в легнало положение, приглушен глас, свистене при вдишване.
Категория 3: Леко до умерено заболяване, без опасност за потенциално запушване на дихателните пътища. Болните с тази форма на епиглотитът имат история на заболяването, което протича с дни на оплаквания от болки в гърлото и болка при преглъщане.
Диагностициране на остър епиглотит
Ако медицинският екип подозира наличието на епиглотит, първата задача е да се гарантира проходимостта на дихателните пътища и да се изключи опасността от спиране на въздуха към трахеята. След като се установи, че състоянието на болния е стабилно, лекарят разглежда гърлото с помощта на гъвкава оптична тръба.
Така специалистът може да види какво причинява симптомите. Прилага се местна упойка за облекчаване на дискомфорта, причинен от интервенцията. Назначават се рентгеново изследване и кръвна проба, които са част от диагностицирането на болестта. Кръвната проба е необходима, поради опасността от бактериемия – тежка инфекция на кръвния поток, която може да съпътства епиглотита.
Лечение на остър епиглотит
Острият епиглотит е състояние, което изисква спешна медицинска намеса, поради непосредствената опасност от внезапно и неочаквано затваряне на дихателните пътища. Първата задача на лекарите е да осигурят сигурен начин за дишане.
Първоначалното лечение изисква поставянето на болния в слабо осветена стая, овлажнен кислород и постоянно наблюдение. Когато няма признаци за респираторен дистрес, приемът на течности може да бъде от полза. Изключително важно е да се предотврати каквото и да е безпокойство, защото то може да доведе до остро запушване на дихателните пътища, особено при деца.
Хората с признаци на обструкция на дихателните пътища се нуждаят от ларингоскопия – оперативна интервенция. При много тежки случаи лекарят може да бъде принуден да извърши крикотомия /срязване на шията, за да се вмъкне тръба за дишане директно в трахеята/.
Антибиотиците могат ефективно да контролират възпалението и да излекуват заразените тъкани. Предписват се за лечение на най-честите видове бактерии. В някои случаи се изписват кортикостероиди и епинефрин. Болният трябва да продължи да приема всички предписани антибиотици до завършване на пълния курс на лечението.
Болният от остър епиглотит може да се възстанови много добре, ако инфекцията е диагностицирана навреме и лекувана правилно. В противен случай прогнозата е много лоша, като не е изключено продължително увреждане и дори смърт.
Статията има информативен характер и не замества консултацията с лекар!