Ezine.bg»Статии»Здраве»Здравна Енциклопедия»Заболявания на венците

Заболявания на венците

Rosi StoyanovaRosi Stoyanova
Администратор
945522k
Заболяванията на венците

Заболяванията на венците, наричани още парадонтални заболявания представляват инфекция на тъканите, които поддържат зъбите. Според редица изследвания около 70% от загубените зъби при възрастни хора се дължат именно на болести на венците.

Главната причина за развитие на заболявания на венците са микроорганизмите, които се намират в зъбната плака, полепнала по зъбната повърхност. Тези микроорганизми силно увреждат венеца и подлежащата му кост по директен път и по индиректен механизъм – стимулират организма да създава условия, които стимулират разрушението на тъканта.

Парадонталните заболявания атакуват подвенечната линия в сулкуса – браздата, намираща се между венеца и зъба. Резултатът е загуба на прикрепящата и зъбозадържащата тъкан /пародонт/. Когато тази тъкан е увредена се наблюдава развитие на парадонтален джоб, а колкото по-тежко е заболяването, толкова той е по-дълбок. Когато зъбната плака се натрупа повече и не бъде отстранена дълго време, възпалението се задълбочава и се стига до загуба на пародонт.

Рискови фактори за развитие на заболявания на венците

Тютюнопушене – пушачите и онези, които дъвчат тютюн са предразположени към развитие на пародонтални заболявания. При тази група хора те протичат по-тежко, отколкото при останалите, които не употребяват тютюневи изделия.

Болести – някои заболявания като диабет, СПИН, левкемия могат да занижат устойчивостта на тялото към инфекции, което предразполага към тежко протичане на пародонталните болести.

Медикаменти – приемът на калциеви блокери, орални контрацептиви, стероиди, антиепилептични медикаменти, лекарства за рак може да повлияят негативно върху венците. Лекарства, които намаляват количеството на слюнка причиняват хронична сухота в устата, която от своя страна води до възпаление на меките тъкани.

Орална хигиена

Мостове – зле поставени или неприлягащи мостове, счупени зъби или кариеси подпомагат задържането на плака, спомагаща за поява на проблеми с венците.

Бременност – това е период, по време на който се увеличават хормоналните нива, което може да доведе до висока чувствителност на венеца към плаката и към някои бактерии.

Класификация на заболяванията на венците

Заболяванията на пародонта се класифицират според тежестта на увреждането. Два са основните стадия – гингивит и пародонтит.

Гингивит – представлява ранния етап на заболяванията на венците. В този етап увреждането е обратимо и може да бъде отстранено чрез добра орална хигиена. Гингивитът се характеризира с подуване на венците, зачервяване и кървене.

Пародонтит – представлява по-напреднал стадий на заболяванията на венците. Тук вече венците и костта, поддържащи зъбите са силно увредени.

При наличието на пародонтит, възпалените кости и венци могат разклатят зъбите и да причинят падане или да доведат до изваждането им.

Симптоми при заболяванията на венците

Най-често срещаните прояви на заболяванията на венците включват симптоми като: лесно кървящи венци; наличие на подути, чувствителни и зачервени венци; усещане за лош дъх или лош вкус в устата; наличие на венци, които са се отдръпнали от зъбите; наличие на гной между венците и зъбите; разклащане или разместване на постоянни зъби. Не е изключение болестите на венците да протичат без характерни симптоми.

Диагностициране на заболяванията на венците

Болка в зъба

При съмнение за някакъв проблем с венците се препоръчва навременно посещение на стоматолог. Към поставянето на диагнозата, специалистът се насочва, след като изслуша оплакванията на пациента и направи преглед.

Провежда се пародонтален изпит – венците се проверяват за кървене, твърдост и подуване. Прави се оценка на зъбите за движение и чувствителност. Сондирането може да определи колко е тежко заболяването. Сондата е като малка линийка, която нежно се вмъква в джобовете около зъбите. Колкото по-дълбоко стигне, толкова е по-тежко заболяването.

Лечение на заболяванията на венците

Целта на пародонталното лечение е да контролира всяка една инфекция, която съществува и да се спре по-нататъшното развитието на болестта. В ранната част на заболяването, терапията включва почистване с ултразвук и кюрета и отстраняване на плаката и зъбния камък.

Може да се използват антибиотици, които подобряват ефекта от почистването. В голяма част от случаите на гингивит почистването на зъбите и полагането на правилни ежедневни грижи води до излекуване. Когато инфекцията е в напреднал стадий може да се наложи оперативна намеса, която се изразява в изрязване на венците, отстраняване на натрупванията от плака и реконтуриране на костта.

Спазването на висока орална хигиена е много важно за задържането на резултатите от проведеното лечение. Пациентът трябва редовно да посещава своя стоматолог, с цел наблюдение, полиране и цялостно изследване.

Предпазване от заболявания на венците

Най-добрият начин за предпазване от заболявания на венците е ежедневното почистване на зъбите с паста, вода за уста и конци. Редовното професионално почистване на зъбната плака също играе важна роля. Ограничаването на тютюнопушенето и навременното лечение на кариесите и всички заболявания по зъбите е задължително.

Статията има информативен характер и не замества консултацията с лекар!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Популярни