Гинекологичните заболявания са сред най-често срещаните при жените и с времето честотата нараства, а възрастовата граница спада. Това налага сериозна профилактика на този тип заболявания, а за правилното проследяване е необходимо добро познаване на различните видове заболявания, свързани с яйчниците.
Най-често срещани заболявания на яйчниците
Възпаление на яйчниците
При това оплакване се засяга както съединителната тъкан, така и паренхима на органа. Обикновено става въпрос за бактериална инфекция или проблем с менструалния цикъл. Най-често възпалените яйчници отварят вратата към друг проблем с половите органи при жената - възпаление на матката, което е преминало към яйчниците.
Болестта има за свои симптоми - болки, които се засилват по време на месечния цикъл, температура, треска и други оплаквания, които са постоянни и ако не се лекуват преминават в хронични и водят до усложнения.
Лечение на възпалението на яйчниците
Обикновено лечението е консервативно, чрез антибиотици. Комбинира се с вагинални свещички, за да се избегне появата на гъбички, следствие на лечението с антибиотик.
Ако лечението с антибиотик не доведе до отшумяване на симптомите до 2-3 дни се прави повторен преглед и се назначават инжекции, за да може въздействието от лечебния курс да бъде по-силно.
Функционални формации в областта на яйчниците
Такива са кистите, произхождащи от тъкани, разположени около яйчника. Те обикновено са функционални и изчезват спонтанно и без лечение в рамките на 1 до 3 менструални цикъла. Не се повлияват от приложено лечение, нито от фазата на менструалния цикъл.
Ехографската им характеристика е съвсем специфична- те са дерматоидни, ендометриозни, псевдомуцинозни, подлежат и на оперативно отстраняване.
При избора на лечение се взимат предвид възрастта на пацианта, вида на оплакванията, ехографският вид на находката и стойността на лабораторните изследвания.
Консерванивното лечение е характерно за малките образувания, докато такива над 3-4 сантиметра, които не се повлияват от хормонална терапия, се отстраняват оперативно. Операцията е лапароскопска.
Фоликуларните кисти са резултат от неслучила се овулация в млада възраст и обикновено се лекуват с консерванивни средства в скор от 3 месеца. Ако проблемът не ерешин в този период, следва лапароскопска операция.
Трябва да се има предвид, че костите може да преминат в рак, особено при дълго наблюдение. Това става обикновено след 40-годишна възраст, но това вече не е валидно, защото се случва все по-често на млади жени.
Такива образувания се наблюдават нерядко по време на бременност, но обикновено изчезват след първи триместър. Ако това не се случи, нужно е да бъдат порследени туморни маркери. Опасност за бебето и майката от тяхното наличие обаче няма. Рядко се налага оперативно остраняване по време на бременността.
Ендометриоза
Има различни теории за появата на ендометриоза. Смята се, че клетките от вътрешната страна на матката, наречена ендометриум, преминават в коремната кухина, като засягат яйчниците, матката, маточните тръби, червата и пикочния мехур.
Клинично ендометриозата се изявява като болезнена менструация, болезнен полов акт, болезнена дефекация, нарушения в менструацията, и в безплодие. Болката е най-характерното оплакване, а усложнение са шоколадовите кисти, както се наричат, също и срастванията, непроходимостта на маточните тръби и стерилитета като резултат от това.
Лечението може да бъде с медикаменти, а също и хирургично, но лапароскопското премахване на кистите си остава най- често срещаният метод за справяне с проблема.
Миома
Миомата е често срещано заболяване в определена възраст и обхваща около 50 % от жените. До определена големина тези миомни възли не създават проблеми. При възникване на оплаквания и проблеми, вече се говори за миомна болест. Тогава се наблюдава маточно кървене, тежест и болка в долната част на корема, стерилитет.
Лечението се провежда в зависимост от възрастта на пациентката. Може да бъде консервативно с медикаменти, а също и оперативно. В повечето случаи става въпрос за лапараскопска органно-съхраняваща операция.
Синдром на поликистозни яйчници
С това название се именува хормонално нарушение, често срещан проблем при жените в репродуктивна възраст. Представлява множество фоликулярни кисти, които увеличават яйчниците и много на брой малки кисти по външния ръб на всеки яйчник. Това води до увеличаване на мъжките полови хормони, липса на овулация, удължен цикъл и безплодие.
Лечението на поликистозните яйчници е комплексно. Назначават се лекарства за стимулиране на овулацията. Метформинът е особено популярен препарат, който подобрява инсулиновата чувствителност, възстановява овулацията, редуцира теглото и подобрява липидния профил.
Добавките подобряват женския фертилитет и инсулиновата чувствителност.
Хирургичната намеса е крайна мярка, при която се лазер се правят няколко дупчици на яйчника за възстановяване на овулацията.
Рак на яйчниците
Трудно се поставя тази диагноза и това е най- сериозният проблем при този вид рак, което пък обикновено е причина за поява на вече много метастази и към други органи. Превенцията е най-добрата защита срещу това сериозно предизвикателство пред женското здраве.
На практика болестта представлява анормално и неконтролируемо размножаване на клетки от определен орган или тъкан. Тези клетки се събират и причиняват образувания, наречени тумори. Туморната структура, образувана от анормално размножени клетки, се нарича рак на яйчниците. При ранна диагностика заболяването е лечимо, но е много коварно, защото предизвиква различни оплаквания в началните етапи, които пречат на поставяне на правилната диагноза.
Рискови фактори са отсъствието на бременност, безплодие, фамилна обремененост.
Поставянето на диагнозата се прави след ехографско изследване на коремни органи, рентгеново- контрастно изследване на пикочните пътища и отделителната система, туморни маркери и скенер.
Лечението на рака на яйчниците се решава след изследване на големината на тумора, възрастта на пациентката, състоянието на самия тумор и големината му.
Онкологичното лечение се планира след като бъде отстранен хирургично туморът или бъде премахната изцяло матката, така наречената хистеректомия. Химиотерапията и лъчетерапията се използват широко в медицинското лечение на това заболяване.
Симптоматика при заболяванията на яйчниците
Обикновено обострянето на заболяването се отчита по появата на симптоми. Те се изразяват в болки, промени в менструалния цикъл, напрежение в долната част на корема, поява на течение от гениталиите, което е нехарактерно, съпроводено с промяна в цвета и мирис.
Други придружаващи симптоми могат да включват: гадене и повръщане, вагинален кръвоизлив, усещане за натиск при движение на червата, подуване, киселини.
След проследяване на общата симптоматика, насочваща към определен проблем, се правят специфични изследвания за доказване или отхвърляне на предполагаемата диагноза за да може да се назначи и лечение.