Какво е актинична кератоза
Актичната кератоза представлява сериозно кожно заболяване, което може да прогресира и да причини инвазивен карцином. В своята същност представлява грубо, но малко образуване по кожата, достигащо размери до 6 мм. Получените образувания са червени на цвят с груба текстура, а в много случаи има жълтеникав или бял връх.
Важно е да се отбележи, че актиничната кератоза е ранна фаза на рак на кожата. Образуваните лезии са преканцерози и имат пълен потенциал за развитие на рак.
Областите, които най-често са засегнати са бузите, лицето, нос, горната част на гърдите, ръцете, предмишниците, кожата на тила и главата. При мъжете актичната кератоза може да се прояви и по върха на ушите.
Заболяването се активира предимно през лятото, но не е изключено да се възобнови през зимата. Среща се при хора със светла кожа, върху участъците, които са редовно изложени на слънчева светлина. Прогресията на заболяването протича в няколко основни насоки – да претърпи обратно развитие, да се задържи непроменено или да се изроди в сквамозен карцином.
Актиничната кератоза се провокира най-вече от вредни ултравиолетови лъчи, а според данните от нови проучвания в тази област, се открива взаимовръзка между актиничната кератоза и човешки папилома вирус, който е известен със своите онкологични прояви. По-често засяга възрастни хора, над 50-годишна възраст.
Симптоми при актиничната кератоза
Актиничната кератоза се среща по-често при мъжете. В началото се появяват малки и твърди петна, които в последствие започват да се разширяват и могат да достигнат размер до няколко сантиметра. Възможно е да се появят сърбеж и зачервяване в засегнатите области.
Диагностициране на актиничната кератоза
Поставянето на точна изисква налага вземането на биопсия – процедура, която се състои в изрязване на част от съмнителния участък и внимателното му подлагане под микроскоп, където могат да се открият типичните за заболяването изменения. Навременното откриване на заболяването е много важно с оглед ранно лечение и превенция на рак.
Лечение на актинична кератоза
Премахването на образуванията се осъществява посредством прилагането на специфични медицински интервенции и козметика. Най-използваният метод е изгарянето на образуванието чрез течен азот. По време на манипулацията се предизвиква отлепянето на кератозата от повърхността на кожата.
Специализираната медицинска козметика в тази област съдържа веществото 5 флуороурацил, намалява възпалението и предотвратява образуването на още формации по други части на тялото. Прилагането на Диклофенак също играе важна роля в лечението на актиничната кератоза. В своята същност той представлява нестероидно противовъзпалително средство. Може да се използва за период до два месеца.
Предпазване от актинична кератоза
Трябва да се избягват вредните слънчеви лъчи в периода от 10 сутринта до 3 часа следобяд, особено през лятото. При продължително излагане на слънце задължително трябва да се използват слънцезащитни лосиони, факторът на които трябва да бъде съобразен с индивидуалния тип кожа. Използването на шапки и очила е подходящ метод за предпазване на кожата от слънчевите лъчи.
Приемът на храни, богати на витамин А и В, аскорбинова киселина или витамин С подпомагат защитните реакции на организма. Измиването на цялото тяло или само засегнатите участъци с нишесте или сода е полезно. След банята кожата се намазва с различни омекотяващи кремове, които съдържат витамин А.
Важно е да се знае, че в някои случаи лечението на актинична кератоза може да продължи по-дълго време, а провокиращите фактори трябва да бъдат отстранени, когато това е възможно.
Статията има информативен характер и не замества консултацията с лекар!