Паренето в гърлото е много неприятно усещане и обикновено то се проявява като симптом на някое сериозно заболяване, така че не била да се подценява с лека ръка.
Паренето в гърлото може да се дължи на киселини, предизвикани от гастрит с повишена киселинност, а също така вследствие на ларингит или гъбички.
При парене в гърлото, което не преминава, трябва да се посети специалист, който да постави точната диагноза, за да се предприеме лечение.
Ларингит и гастрит могат да преминат в хронични заболявания, и лечението им ще изисква по-силни медикаменти и ще отнеме много повече време, отколкото ако проблемът се атакува в началото.
Паренето в гърлото може също така да се предизвика от разтягане на стомаха заради преяждане, а също и от пушене и от повишено вътрестомашно налягане.
И най-малкото парене в гърлото предизвиква неприятни усещания – кашлица, чувство, че се задушаваш, сухота и усещане на разяждане на гърлото.
Понякога паренето в гърлото е предизвикано от различни простудни заболявания на горните дихателни пътища. Паренето в гърлото е първият признак за настинка, преди още да са се проявили останалите признаци.
Още на следващия ден човек може да усети неразположение и да се окаже, че е болен от грип или настинка.
Ако паренето в гърлото се проявява като реакция към миризми, хранителни продукти или се проявява сезонно, вероятно причината се крие в алергии. Паралелно може да има други симптоми – сълзене на очите, хрема, пъпки по кожата.
Паренето в гърлото може да се предизвика от заболявания на щитовидната жлеза, при които се увеличава жлезата и притиска трахеята. Ще бъдат налице и други симптоми – изнервеност, повишена възбудимост или обратното – сънливост и отпадналост.
Прекомерното натоварване на гласните струни също може да предизвика парене в гърлото.