Хиперсомнията е увеличаване продължителността на съня с около четвърт повече от обичайната продължителност на съня на даден човек. Хиперсомнията е симптом, нерядко свидетелстващ за тежко заболяване.
Временната хиперсомния често възниква при здрави хора и е с продължителност няколко дни или нощи след сериозно недоспиване или физическо претоварване.
Ако прекалената сънливост се е появила скоро и внезапно, докторът трябва да попита пациента за настроението му, за текущите събития в живота му и за лекарства, които приема.
Тъй като причина за това състояние може да е заболяване, лекарят трябва да прегледа сърцето, дробовете, да определи необходимите лабораторни изследвания, позволяващи диагностицирането му.
Възникнала наскоро хиперсомния, която не може да се обясни със заболяване или прием на лекарства, обикновено е предизвикана от психични или неврологични заболявания.
Пациенти, страдащи от това разстройство, могат да спят от 12 до 14 часа без прекъсване всяка нощ. Дори след толкова продължителен сън, събуждането им е доста трудно.
Може да се заредят с няколко будилника и въпреки това ставането ще им е проблем. Ученето, работата и отношенията с околните хора често страдат заради прекалената продължителност на съня.
Хората с това нарушение, дневно време не могат да се концентрират, могат безсмислено да гледат на някъде, без да обръщат внимание на ставащото около тях.
Всичко това оказва влияние върху тяхната работоспособност и жизнен тонус. Около 30 процента от хората, страдащи от хиперсомния се оплакват и от постоянно главоболие, а 15-20 процента имат симптоми на депресия.
Хиперсомнията сама по себе си е неприятна, но ако не се потърси и отстрани причината за нея и летаргичните състояния продължат дълго, това може да предизвика невровегетативни смущения или смущения в нервната система.