Като витамин на красотата се определя бета каротин. Този мастноразтворим пигмент е и силен антиоксидант.
Бета каротинът е провитамин на витамин А. Той участва в синтеза на белтъци и антитела, като усилва растежа и развитието на костите, защитава лигавицата на устната кухина, носа, гърлото, дихателните пътища и белите дробове. Използва се като допълнителна активна съставка в терапията на емфизем и хиперфункция на щитовидната жлеза.
Превантивното действие на бета каротинът се базира на способността му да трансформира канцерогенните продукти в безопасни съставки. Също така стимулира функциите на имунната система. А когато сте добре вътрешно, това личи и външно.
Бета каротинът защитава от влиянието на компютри, телевизори и УВ лъчи. Забавя стареенето, подобрява зрението и подобрява клетъчния растеж. Има приложение в превенцията на раковите заболявания. Вече приет, бета каротинът се преработва в организма ни и се преобразува във витамин А. Не може да се натрупа като вредна доза, защото се усвоява само необходимото количество от него.
При предозиране с този витамин, може да се стигне до пожълтяване на кожата. Затова се налага след всеки 5 дни на прием да се прави пауза от 2 дни.
Приема на бета каротин е най-полезен през летния сезон, защото той ни пази от вредното влияние на слънцето, и същевременно спомага за образуването на здрав и красив тен.
Бета каротинът може да се открие във всички зелени растения и някои плодове, като моркови, спанак, диня, кайсии. Също така може да се приема под формата на хранителна добавка по време на хранене. В този случай е задължително производителят да е надежден.
С особено внимание към приема на бета каротин трябва да се отнасят диабетиците, тъй като техният организъм поема по-малки дози от него.
Дефицитът на витамин А, чиито провитамин е Бета Каротинът, може да доведе до образуване на камъни в жлъчката и бъбреците поради това, че епителните клетки се излющват и могат да послужат като ядро, около което се утаяват минерални соли.
Най-добрите източници на витамин А са морковите, рибено масло, черния дроб, тъмнозелените и жълтите зеленчуци.
Най-голямо съдържание на бета каротин се наблюдава в следните храни:
- Сладки картофи – те осигуряват 94444 мкг. бета каротин на 100 гр.
- Кале – тази ранна форма на зеле, в суровият си вид може да осигури 9226 мкг. бета каротин на 100 гр. и 8173 мкг. – варен.
- Моркови – Точно бета каротинът в морковите им придава оранжев цвят. 100 грама сурови моркови осигурява 8285 мкг. бета каротин.
- Ряпа - тази хрупкава подправка за всяка самата съдържа 6952 мкг. бета каротин в 100 гр. и 4575 мкг. – когато е сварена.
- Спанак – един от малкото, който увеличава стойностите на бета каротина след термична обработка, е спанакът. Варен, стойностите на витамина са 6288 мкг. На 100 гр., докато в суров те са 5626 мкг за същото количество.
- Сушени билки – те са препълнени с витамини. Всеки трябва да добие навика да добавя щипка билка към всичко, което приготвя. В сушения босилек бета каротинът е 5584 мкг. за 100 гр., следван от сушения магданоз 5380 мкг. За 100 гр., сухият риган 4112 мкг. за 100 гр., прясна мащерка, риган и др.
- Маруля - по отношение на бета каротин, видът на марулята има значение. Стойностите му варират от 4495 мкг. за 100 гр. при марулите с червени листа, до 4443 мкг. за 100 гр. при зелените. Салатата айсберг пък осигурява скромната стойност 299 мкг. бета каротин за 100 гр.
Зеле – Също като спанака при термична обработка увеличава стойностите на витамина. Сурово съдържа 3842 мкг. бета каротин за 100 гр., а варено – 4814 мкг. за 100 гр.