Когато спрете активно да тренирате, начинът ви на хранене не трябва да е същият, както и по времето, когато сте тренирали често. Когато не тренирате, не натоварвате организма си и не се нуждаете от допълнителни белтъчини и въглехидрати.
Но не трябва да се връщате към начина си на хранене от преди да започнете да тренирате. Тъпченето с любимите ви торти, тестени и захарни изделия не бива да се завръща, независимо дали сте в депресия или не.
Храната, която трябва да консумирате след тренировъчния период, трябва да е лека, но същевременно и достатъчно хранителна, за да не протягате ръка към сладкишите.
Дивият ориз успешно ще замести белия ориз, а пълнозърнестият хляб и пълнозърнестите макаронени изделия са подходящи за храненето след периода на трениране.
Трябва да се избягват мазните храни, защото след като организмът се е поизчистил от мастните натрупвания, не трябва да се набавят нови източници на мазнина.
Консумирането на мазна храна намалява скоростта на усвояване на белтъчини и въглехидрати от организма. Добре е да се намали кафето и черният чай. Наблегнете на пресни зеленчуци и плодове, които са богати на влакнини, витамини и други полезни вещества.
От плодовете не прекалявайте с бананите и гроздето, защото са доста калорични, но затова пък наблягайте на грейпфрута. Той е много полезен за поддържане на добрата форма.
Преди закуска изпивайте сока на един лимон, разреден с топла вода и подсладен с мед. Това прочиства стомаха. От напитките се препоръчва също така и джинджифиловият чай, защото той спомага за топенето на мазнините.
Зърнените храни като леща и елда са подходящи в периода след тренировки, защото не натоварват стомаха и не са опасни за талията. Богатите зеленчукови салати трябва да се подправят само с малко лимонов сок и няколко капки зехтин.
От месото се препоръчва само бяло пилешко месо без кожа, телешко без мазнини и риба на скара или на пара. Веднъж в седмицата може да си позволите лек десерт на основата на извара и с много плодове.