Причината за безсъние не се крие само в неудобното легло, възглавница или високите температури. Много често то сигнализира за наличието на друго заболяване.
Стресът е един от основните фактори, които пречат на спокойните ви нощи, а прекомерният прием на напитки с високо съдържание на кофеин през деня, определено приповдига нервната ви система. Смущенията в сърдечния ритъм, астмата и диабетът също са съпроводени от безсъние.
Независимо от причината, безсънието е налице и ви тормози както психически, така и физически. Много от сънотворните таблетки са опасни, затова, преди да посегнете към тях, задължително се консултирайте с лекар.
Фармацевтичната мрежа предлага и таблетки, съдържащи мелатонин (хормон, който подпомага съня и подобрява неговите качества).
Ако не искате да се тъпчете с хапчета и предпочитате да потърсите алтернатива в народната медицина, ето няколко полезни съвета при безсъние.
Първи съвет:
- Вземете по 30 грама от корените на дилянка, стръкове маточина, шишарки хмел, стръкове риган и бял равнец. Смесете ги добре и сложете по 2 супени лъжици от сместа на половин литър вода. Сварете отварата, а после я оставяте да престои поне половин час. Изпивайте по една чаша 4 пъти на ден преди хранене.
Втори съвет:
- Вземете по една супена лъжица от цвят от липа, лайка, валериан и котешка трева. Попарете получената смес с гореща вода. Оставяте я а престои поне 30 минути. Пийте по една чаша от отварата сутрин и вечер.
Трети съвет:
- Нарежете или накълцайте една прясна маруля. След това я залейте с половин литър студена вода. Сложете я на котлона и като кипне добавете две супени лъжици мед. Оставете отварата да изстине. Приемайте сместа преди лягане в продължение на поне пет дни.
Четвърти съвет:
- В чаша вряща вода се сложете една-две чаени лъжички маточина. Оставете билките да престоят около половин час. Получената отвара трябва да се пие по 2-3 чаши дневно.
Пети съвет:
- Чесън в умерени количества също е лек при безсъние.