В древността дори най-обикновените неща са имали своето символично обяснение. Всичко дори малко мистериозно пък се е отдавало като дело на някое божество. Растенията, като цветя, дървета, плодове и зеленчуци са били нагърбвани с всевъзможни значения и символики. Древните хора стигнали дотам, че дали на подправките чувства, които да изразяват. Ето и най-разпространените, стигнали до нас:
Бахар – Състрадание
Босилек – Омраза
Градински чай – Семейни добродетели
Дафинов лист – Променям се, но само в смъртта
Карамфил – Достойнство
Кервел – Искреност
Киселец – Родителска любов
Копър – Груба сила
Кориандър – Скрити достойнства
Лавър (стрит) – Постоянство
Магданоз – Пир
Мащерка – Активност
Мента – Добродетел
Риган – Свенливост
Розмарин – Спомен
Синапено семе – Безразличие
Смирна – Радост
Сладък босилек – Добри пожелания
Шафран – Не прекалявай
За всяка една е имал определен начин на носене или поднасяне. Да вземем за пример розмарин, чието съответстващо чувство е Спомен. Ако носите розмарин на врата си, ще помните по-добре. Ако пък го хапнете, паметта ви съвсем ще се засили, тъй като се твърди, че това растение стимулира нервната система, която от своя страна стимулира процеса на запаметяване. В Древен Рим студентите носели розмарин, вплетен в косите си, за да запомнят по-добре уроците си.
Друг пример е магданозът. Гърците, макар да имали практика да засаждат магданоз в гробищата, вярвали, че той носи добро настроение и апетит. Твърди се, че носели китки магданоз на пировете си. Това му значение се възражда и от викторианския език на цветята, който определя магданоза като знак за празненството.
Мащерката е символ на активност и енергия. Тази си слава тя дължи отново на древните гърци, които вярвали, че уханието ѝ възстановява енергията.
Древната представа, че подправките символизират определени чувства е много интересна и не трябва да се подминава с лека ръка. Доказано е, че всичко, което нашите прадеди са правили, не е било случайно.