Резултати, публикувани в американското списание „Екологични и здравни перспективи“, посочват като главен виновник за ниското тегло при новородени, мръсния въздух. Мащабното проучване е проведено на територията на Северна и Южна Америка, Европа, Азия и Австралия. Проследени са над 3 милиона раждания за период от десет години.
Учените от изследователският екип са установили, че бременни жени, които живеят в близост до магистрали, ТЕЦ-ове или в райони с повишено използване на отоплителни уреди на твърдо гориво, е много по-вероятно да родят бебе с тегло под нормата.
Според Д-р Паям Дадванд от Центъра за изследване на екологичната епидемиология (ЦИЕЕ) ниската телесна маса при раждане е критична за здравето дори и на доносени бебета. При тях има повишен риск от следродилни усложнения като апнея и по-висок риск от синдром на внезапната смърт при бебетата.
Професора по акушерство и гинекология Трейси Уудръф, един от ръководителите на проекта допълва, че всеки човек на света е засегнат от замърсяването на въздуха, то е повсеместно.
Мерките за контрол на въздуха са от изключително значение, подчертава тя и дава пример със САЩ, където ограниченията в нивото на вредните частици под 2.5 микрон са до 12 микрограма на кубичен метър. Разходите за контрол на чистотата на въздуха са довели до намалени здравни разходи.
В момента експерти, в службите за защита на околната среда към Европейския съюз обмислят възможно намаляване на максимално допустимите нива на елементарни частици във въздуха.За страните членки максималната концентрация в момента е 25 микрограма на кубичен метър.