Въздухът, който дишаме, е изключително замърсен, като основни причинители са повишена концентрация на въглероден диоксид с 31 % - основният виновник за парниковия ефект. Близо 6 % от замърсяването се преписва на азотните оксиди, които се получават от изгаряне на горивата.
Много голям дял са и серните съединения, получаващи се от киселинните дъждове, както и наличието на метан, озон и твърди частици в атмосферата.
По тази причина, за да запазим здравето на всички живи същества, е важно да се започне по-честата употреба на по–екологично чисти горива като природен газ за битовото отопление, като движеща сила за автомобилите и намаляване средната им възраст, опазването на водите и горите.
Заради замърсяванията на въздуха, при много хора са налице алергии и заболявания на сърдечносъдовата система.
Някога са налице спорове относно това доколко замърсеният въздух на околната среда причинява алергии при хората. Така например сенната хрема в Япония е била рядко срещата преди Втората световна война.
С годините и с развитието на инфраструктурата, строежа на магистрали в близост до жилищата на много японци, те започват да стават алергични към полени. Статистика сочи също, че тези алергии са по–често срещани в развитите страни, за разлика от страните от Третия свят.
Един от алергените във въздуха е тютюневият дим, който се свързва с алергични реакции, астма и други заболявания. Тяло, изложено на тютюнев дим, произвежда засилено имуноглобулин Е, който се свързва с алергени като полени, прах, акари и други.
Също е много опасно, ако родителите пушат у дома, понеже могат да разболеят децата си от бронхити, астма или хронична кашлица. А тютюнопушенето от бременни жени е изключително опасно за техните неродени деца, защото може да причини развитие на алергични екземи (дерматити), а астмата при бебета се среща по–често при майките пушачки.
Факт е, че вредните емисии във въздуха като озон, серен диоксид и други действат като дразнители, които са много опасни за децата и възрастните хора, страдащи от астма.
Последни проучвания показват още, че преждевременно родени деца, които са недоносени, са по–чувствителни към замърсяванията. Изследвания на дизеловите двигатели на колите сочат, че техните отпадни продукти са често отговорни за появата на алергии.