Гризането на ноктите е съществен проблем при голяма част от подрастващите. Известен е още под името онихофагия. Ако той не се изкорени навреме, това може да продължи и в зряла възраст. Това действие е не просто неприятно, то е и изключително нехигиенично, освен това ръцете ви след това изглеждат ужасно.
Най-важното при желанието за премахване на навика е, че не бива да се стига до забрани или някакво насилие. Всъщност гризането на нокти се получава вследствие на някаква чувства и емоции в човек. Обикновено част от проблема е свързан с притеснение, неудобство от страна на децата.
Често пъти става въпрос и за изживян стрес. Статистиката сочи, че всяко трето дете на възраст между 7 и 10 години си гризе ноктите.
Защо е нехигиенично? – всички микроби, които се намират под ноктите ви, попадат в устата и директно в организма ви. Този неприятен навик може да ви причини множество заболявания.
Колко време ще ни трябва, за да изкореним този навик от детето си? - на този въпрос не може да се даде конкретен отговор. Зависи от това кой от следните методи ще си изберете, както и от самото дете и неговата психика.
1. Един от начините е да се опитвате да държите ръцете на малчугана постоянно заети с нещо. По този начин няма да има възможност да ги поднася към устата си.
Ако сте заети и не можете да му обърнете внимание, може да му дадете някаква играчка да се занимава. Освен това, ако задълженията ви позволяват, може да го включите във вашата работа.
2. Следващо предложение от специалисти е да изрязвате толкова добре ноктите на детето, че изобщо да не може да ги гризе.
3. Хомеопатията също може да ви подаде ръка в този момент. Както уточнихме, гризането на нокти основно е свързано с някаква стресова ситуация или притеснение у детето. Лекарството ще ви помогне да разрешите проблема, а последствията (гризане на ноктите) сами ще спрат.
4. Горчив лак – може да опитате и по този начин. На пазара се предлагат, но истината е, че повечето деца свикват с вкуса му и отново продължават да си гризат ноктите. Все пак, опитайте, може на вашето дете да помогне.
5. Американският психотерапевт Милтон Ериксон предлага един доста нестандартен, но пък много логичен начин, за да откажем децата от вредния навик. Неговото предложение е да направите график и да има определено време за гризане на нокти. Така детето ще почувства навика като задължение и ще спре да го прави.
6. Ако е необходимо, потърсете професионална помощ. Психологът може да ви помогне – той ще реши проблема, не само следствието.
При възрастните хора този навик също не е за подценяване, от гледна точка на здравето и на естетиката.
Опитайте се всеки път, когато се усетите какво правите, да спрете и да помислите какво ви тревожи, какъв е проблемът и как да го решите.