Ezine.bg»Статии»Здраве»Здравни Съвети»Гризете си ноктите за здраве

Гризете си ноктите за здраве

MarianeMariane
Джедай
143277
Гризане на нокти

Колко пъти като дете сте слушали, че не трябва да гризете ноктите си? Най-вероятно стотици, а ако сте били от онези деца, които под стрес неволно са посягали към роговите израстъци в края на пръстите, твърде възможно е да сте отнесли е някой друг възпитателен шамар. Какво ще кажете за оригването на обществени места или плюенето?

Добрата новина е, че родителите ви не са били прави да ви тормозят и да мажат пръстчетата ви с разни ужасни горчиви препарати. Лошата е, ами – вече сте големи и няма значение. Но може да спести някое ужасно изживяване на децата ви.

Според д-р Хилъри Лонгхърст, имунолог в Националния Здравенноосигурителен фонд, дъвченето на нокти може да е полезно за здравето ви. Мнението на специалиста е, че: „Освен ако ръцете ви не са ужасно замърсени, бацилите които поглъщате, докато гризете ноктите си, всъщност подпомагат работата на имунната ви система“.

Спорт

Обяснението на този феномен е съвсем просто. Имунната ни система притежава памет. Всеки път, когато тя се сблъсква с дразнител – бацил или микроб, тя го запомня, „записва“ в имунната ни памет. Следващия път когато същия натрапник застраши здравето ни, имунната система е подготвена и изпраща срещу него „специално обучени войници“ – лимфоцити, които знаят как да се справят с на практика.

Гризането на нокти е еволюционно обусловено поведение. Все пак праисторическите хора не са разполагали с пили и ножици за да поддържат маникюра си. Така че, бъдете по-снизходителни към хората, които все още имат този неособено приятен навик. Бъркането в носа има съвсем същите ползи като гризането на нокти, но е далеч, далеч по-неприятно.

Оригване

Оригването в цивилизованите страни се приема за белег на ужасно и просташко поведение. Не толкова цивилизованите, според нашите представи, страни смятат оригването след обилно ядене за комплимент към готварските умения на домакинята и израз на удоволствие от вкусното ястие. Ние грешим.

Оригването е един от най-лесните и ефективни начини на тялото да се бори със стомашните киселини. Звукът всъщност идва от един вид клапа в дъното на гърлото. Газът, който изпускаме, когато се оригваме, е смес от въздуха, погълнат по време на хранене и въглероден диоксид.

Някои видове по-мазни или пикантни храни могат да утежнят естествения процес на образуване на газове, който се получава когато киселините се сблъскват с алкалната жлъчка, в резултат, на което се отделя газ. Изпускането на този газ е естествена физиологична реакция

Желане за оригване

Подтискането на естественото отделяне на газове може да доведе до нарушение на функцията на стомашната клапа и по този начин киселини да нахлуят в хранопровода ви и да създадат неприятно чувство на парене в гърлото. Може дори да направите спазъм на стомаха, който да се изрази в чувство на силна гръдна болка.

Пърденето е като оригването – просто въздуха използва алтернативен изход. Както обясняват лекарите: „Има причина за изпускането на газове – те надуват червата ни и ние трябва да се отървем от тях“. Образуването на газове е в следствие на ферментацията на протеините и въглехидратите.

Пърдене

Изпускането на газове става обикновено до 6 часа от консумирането на храната. Редовното изпускане на газове води до чувство на облекчение в стомаха и червата, премахване на напрежението. Задържането им може да донесе рязка болка и смущения в изхождането.

Плюенето е един от най-неприятните навици, но редовното плюене може да подпомогне дишането ви. „Колкото по-често плюем, толкова повече слюнка произвеждат жлезите в устата ни“, обяснява д-р Джан Дикинсън, лектор по физиология в Университета в Кент.

Обикновено хората дишат през носа си – така поетият въздух се затопля и овлажнява, като по този начин тялото ни по-ефективно абсорбира кислорода. Когато обаче тренираме или се занимаваме с усърдна физическа активност, несъзнателно поемаме въздух през устата си.

Поетия през устата въздух не е достатъчно овлажнени и затоплен. Клетките в задната част на гърлото реагират, като се възпаляват и се покриват с допълнителен слой слюнка, която да ги предпазва от студения въздух. Д-р Дикинсън съветва маратонците и спринтьорите, когато усетят натрупването на слюнка, да я изплюят, без да се притесняват къде се намират и кой ги гледа. Все пак здравето е най-важно.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest