Косата има свойството да поглъща химични елементи от околната среда. При често боядисване на косата, особено с некачествени бои, тя става по-суха и без блясък.
Често се случва кожата на главата да стане свръхчувствителна към бои и да се покрива с пъпки и рани след всяко боядисване. С помощта на изпитани през вековете средства можете да боядисате косата си и няма да се наложи използването на боя.
Боядисването на косата с природни средства подобрява общият вид на косата и укрепва структурата й. За съжаление цветът, постигнат с помощта на природно средство, не се задържа толкова дълго, колкото боята, но и не уврежда косъма.
Това, което не може да се постигне с природни средства, е превръщането на тъмна коса в руса. В това отношение няма природен продукт, който да е съперник на перхидрола.
Къната се използва от векове за боядисване на косите на дамите. Тъмната коса придобива червеникав отблясък, ако я боядисате с къна, а светлата коса става ярко рижава. Има и черна къна, тя превръща косата в синьо-черна.
Къната незаслужено е забравена през последните години, а тя прикрива перфектно белите коси, прави косата лъскава и обемна и ухае съвсем леко на ябълка.
За да бъде косата кафеникаво-червеникава, в къната се добавя 1 супена лъжица смляно кафе. Къната се залива с топла вода и се нанася върху косата възможно по-бързо. След това косата се завива с найлон и отгоре – с кърпа. Къната остава върху косата около три часа. Много е трудно да се измие косата от къна, тъй като ако не се измие добре, след това ще се превърне в малки парченца, приличащи на пърхот.
Коренът от ревен превръща кафявата коса в кестенява, а русата – в рижава. Двеста грама корен от ревен се заливат с половин литър бяло вино и се варят на бавен огън, докато една трета от сместа не се изпари. Охлажда се, добавя се половин чаена лъжичка сода и се нанася върху косата. След половин час се измива.
Обелките от стар лук превръщат естествено русата коса в златисто-кестенява с червеникав оттенък. Освен с цвят обелките от лук даряват косата и с копринена мекота. Тъмната коса също може да бъде третирана с обелки от лук – тя не променя цвета си, но той става по-наситен.
Боята от обелки от стар лук се приготвя, като две шепи обелки се заливат с вода така, че да е два пръста над тях. Варят се 20 минути на бавен огън и се оставят да изстинат малко на топло място. Този лучен компрес се слага на главата и се оставя за час и половина. След това косата само се изплаква.
Ореховата шума са перфектно средство за боядисване на белите коси в кестенов цвят. Ореховата шума се вари десет минути на бавен огън, като водата само леко трябва да покрива листата. Измитата и все още влажна коса се напоява с прецедената отвара, увива се с дебела хавлиена кърпа и след четири часа се суши. За да бъде цветът устойчив, при всяко миене на косата тя се изплаква с малко от прецедена отвара от орехова шума.
Тъмно русата коса може да стане по-светла, ако редовно я третирате с медена маска. Измитата коса се изплаква с разтвор на сода – 1 чаена лъжичка на един литър. Върху влажната коса се нанася мед и косата се връзва с тънка кърпа. Неприятното е, че маската трябва да се остави върху главата не по-малко от осем часа. Тази маска изсветлява тъмно русата коса и я дарява с мекота и сила.
Изплакването на косата с отвара от лайка превръща тъмно русата коса в светла, а кестенявата се озарява от златисти косъмчета, които създават преливащ се цвят. Шест супени лъжици лайка се слагат в 1 литър вода и се оставят да врят около десет минути на бавен огън. Оставя се да изстине, прецежда се и с тази отвара се изплаква косата през ден. Добре е след това да изсъхне на слънце.