В профилактиката на всякакви ставни заболявания движението и гимнастиката играят наистина важна роля. Говорим за внимателни и премерени движения, които обаче трябва да се правят ежедневно, за да може да се повиши подвижността на ставите и да се усили мускулатурата. Не на последно място благодарение на всекидневните упражнения ще се повиши и тонусът.
Преди да започнем да правим каквито и да било упражнения, трябва да сме наясно с няколко неща:
1. От изключително значение е гимнастиката и раздвижването на ставите да се случва бавно и внимателно. Никакви резки движения или дълги физически натоварвания.
2. Упражненията трябва да бъдат с малка продължителност, но пък да се правят по-често.
3. Ако имате възможност, правете раздвижването на ставите в басейн. Когато движенията се правят във вода, те определено са по-лесни. Освен това топлата вода може да успокои ставната болка. Ако няма къде да използвате басейн или вана, можете да опитате с кърпа, която сте облели с топла вода – поставете я на проблемната става.
4. В случай, че има възпаление в някоя става, по-добре избегнете упражнението, което е свързано с нейното раздвижване.
5. Хубаво е упражненията, които сте си подбрали, да раздвижат всички стави (без активно възпалените).
6. Когато започнете да правите гимнастиката, не задържайте дишането си.
7. Ако не можете да ставате, проведете упражненията в легнало положение до толкова, до колкото е възможно.
8. Препоръчва се упражненията да не траят повече от половин час, а на всяка да се правят между 3 и 10 повторения.
9. Ако имате сериозен проблем и не можете самостоятелно, също не бива да се отчайвате. Помолете този, който се грижи за вас, да ви помогне в раздвижването.
Ето и няколко упражнения, които ще ви помогнат да раздвижите ставите си
– няколко упражнения за горни и долни крайници:
Упражнения за долни крайници:
- Лягате на твърда повърхност и събирате ръцете до тялото си. След това започвате да свивате и отпускате ходилата. След това започвате да раздвижвате ставите на глезените, като правите внимателни и бавни въртеливи движения.
- Следващото упражнение включва раздвижване на коленете, като за целта отново трябва да сте легнали по гореописания начин. Започвате да свивате краката в коленете, като целта е да не вдигате ходилата от масата, а само да ги приплъзвате.
- След като свършите с това упражнение, отново лягате по същия начин и вдигате крака си, като се опитвате да го придвижите възможно най-назад (към гърдите). Ако почувствате болка или дискомфорт, спрете.
- Последното ни предложение за долни крайници е свързано с раздвижване на таза. Отново в същата спокойна легнала позиция започвате да повдигате бавно таза и да го връщате на място.
Упражнения за горни крайници
- Първото упражнение започва с раздвижване на пръстовите стави. Започнете да ги свивате и отпускате в юмрук.
- Слагате ръцете си върху равна повърхност, като целта е дланите да се допрени до тази повърхност. Следва да започнете да раздалечавате и събирате пръстите си без да ги махате от масата.
- Събирате пръстите си в юмрук и започвате да правите въртеливи движения на китката.
- Застанете седнали с изправен гръб. Започнете да сгъвате и разгъвате лакътната си става.
- След това отново в седнало положение повдигнете ръцете си встрани и ги върнете до тялото в изходна позиция.