Независимо от всички диети, които спазваме, упражненията са онези, които могат трайно да ни помогнат в борбата с килограмите. Ново японско проучване ни разкрива, че упражненията с вертикални движения значително намаляват апетита.
Това се дължи на хормони, които се освобождават в храносмилателните пътища, когато човек тренира – информация, която е известна от минали проучвания.
Целта на новото изследване е да се установи защо всъщност при раздвижване на червата по време на упражнения нагоре-надолу апетитът е значително по-малко (и дори липсва), отколкото при друг вид натоварвания.
Според предишни проучвания, когато човек тича, апетитът му се потиска значително повече, отколкото, когато кара колело. Когато се скача на въже обаче, тялото се движи много по-интензивно нагоре и надолу.
Изследването е проведено с помощта на 15 мъже, които са на средна възраст 24 години. Това, което са правили участниците, е да скачат на въже половин час, да карат велоаргометър и да си почиват – всичко това в различни дни.
През този период учените измерват нивата на хормоните на апетита и преди, и след тренировката. На участниците са зададени и въпроси за това дали изпитват глад и ако да, какви храни искат да консумират – дали сладки или солени, кисели или пък мазни.
Резултатите от изследването показват, че участниците са чувствали доста по-малко глад през дните, през които са тренирали, в сравнение с останалите. Мъжете, които са се подложили на изследването дори сами потвърждават, че след скачането на въже се чувствали гладни в много по-малка степен, отколкото след карането на велосипед.
След края на тренировките желанието за мазна храна дори намаляло до минимум. След тренировката с велосипед, участващите твърдят, че малко по-късно огладнявали.
Изследванията показват, че при нивата на хормоните няма разлика, независимо дали мъжете са скачали на въже или са карали велосипед. Предполага се, че липсата на глад при скачане, може да се дължи на други причини – например покачването на температурата при този вид натоварване.