Инфарктът е една от най-честите причини за смъртност и инвалидизиране. Инфарктът се предизвиква при запушване на коронарен съд.
Запасите от кислород, които има сърдечният мускул, стигат за още 10 секунди. След това още 30 секунди сърдечният мускул остава жизнеспособен.
След това започва необратим процес на промяна в клетките и между третия и шестия час от запушването мускулът на сърцето в този участък загива.
В зависимост от размера на загиналия участък има различни видове инфаркт.
Симптомите на инфаркт включват дълга и интензивна болка, при която човек има чувството, че някой е седнал върху гърдите му и затова не може да диша добре.
Тази болка може да продължава към ръка, към шията и гърба. Друг ярък симптом на инфаркт е бледата кожа и студената пот, която се стича по тялото. Сред симптомите на инфаркт е и замаяното състояние, в което човек има чувството, че всеки момент ще припадне. Може да се стигне и до припадък.
За съжаление инфарктът не проявява винаги класически симптоми. Човек може просто да усети дискомфорт в гръдния кош или прескачания на сърдечния ритъм. Много често болка изобщо няма.
Има и нетипични симптоми на инфаркт, като например силната болка в стомаха. Такива случаи са много трудни за правилно диагностициране.
Ако не се реагира веднага, инфарктът може да предизвика остра сърдечна недостатъчност и фатален изход. Ако забележите у вас или у важи близки подобни симптоми, веднага повикайте Бърза помощ.
Преди да пристигне лекарският екип, можете да окажете първа помощ на пострадалия – той трябва да седне или да легне удобно и да му се даде нитроглицерин. Добре е все пак преди да дадете лекарството, да звъннете на личния лекар, който знае какви медикаменти приема пациента му и дали могат да се съчетаят с нитроглицерин.
След пристигането лекарският екип ще откара пациента в болница, където ще му помогнат. Важно е да се повика веднага лекарски екип, тъй като заради задръствания по пътищата линейките понякога се забавят прекалено.