Ezine.bg»Статии»Здраве»Здравни Съвети»Зелени храчки - опасни ли са и какво да предприемем?

Зелени храчки - опасни ли са и какво да предприемем?

Зелени храчки - опасни ли са и какво да предприемем?

Храчките са вид слуз, която тялото ни произвежда в количества, които не забелязваме. При някакво заболяване тези естествени течности на организма стават забележими, променят цвета си и са индикатор за наличие на някои заболявания.

При боледуване понякога се наблюдават жълти храчки, които преминават в зелени. Нежно е те да се наблюдават, изследват и лекуват, защото показват каква инфекция тече в тялото.

Причини за зелени храчки

Цветът на храчките се дължи на белите кръвни клетки. Най-често при боледуване се наблюдава жълта храчка, която преминава в зелена. Промяната следва променената тежест в хода на болестта. Причинителите са няколко сериозни здравословни проблеми.

Бронхит

Бронхитът най-често започва със суха кашлица и поява на прозрачни храчки. С течение на времето те стават първо жълти, а после зелени. Това е показател, че болестта прогресира и преминава в бактериална инфекция. Кашлицата може да продължи 3 месеца.

Пневмония

Пневмонията винаги е усложнение на някакво заболяване на дихателните пътища. Кашлицата е с храчки, които са жълти, зелени и достигат до кървави. Лечението е с антибиотици.

Синузит

Инфекциите на синусите са много упорити. Вируси, алергии или бактерии се явяват причинител. При бактериалното инфектиране храчките стават жълти и преминават в зелени. Запушването на носа е силно и продължително.

Кистозна фиброза

Става въпрос за хронично белодробно заболяване, при което са наблюдава слуз в белите дробове. Причинява промяна в цвета на храчките, като от жълта преминава в зелена и стига до кафява.

Други причини за зелени храчки

Зелени храчки - лечение

Зелени храчки може да бъдат резултат от болести на ендокринната система, разстройство в обмяната на храносмилането или обмяната на веществата.

Лечение на зелени храчки

Основният принцип, който се спазва при лечение на зелени храчки не е за де потиска кашлицата, а да се помогне за изсушаване на натрупания секрет.

За целта е необходимо разширяване на бронхиолите, за да се улесни отхрачването, което се прави с лекарствени средства. Ползват се и билки като женско биле, бяла ружа, мащерка, риган и други, от които се приготвя лекарствена отвара.

Зелените храчки са сериозен проблем, тъй като може да доведат до гноен бронхит, белодробен абсцес и други усложнения, представляващи опасност от проблеми, чието решаване може да изисква операция.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest