Фобията е ирационално чувство на страх от специфична дейност, събитие, лице или ситуация. Фобията може да доведе до пристъпи на тревожност или сериозен ужас. Като цяло фобиите са твърде специфични и са причинени от конкретен порив на страх.
Съществува и такава фобия, която се състои в страх от всичко или страх без причина. Това е панофобия, известна още като панфобия, пантофобия или омнифобия. Тя се изразява в неспецифичен страх от идеята за страха, което причинява обща тревожност и пристъпи на паника.
Панофобията е рядко срещана и най-често възниква след преживяно тежко травматично събитие. Определени промени в мозъка също могат да отключат панофобия.
Панофобията може да значително да повлияе върху живота на лицето, а в един момент дори може да окаже негативно въздействие върху психическото и физическото здраве.
По-голямата част от симптомите при панофобия често се наблюдават при всички тревожни разстройства, но са много по-тежки.
Изразяват се в непреодолимо чувство за паника или страх, изпотяване, сърцебиене, сухота в устата и невъзможност за говорене. При всеки отделен човек панофобията може да се проявява по различен начин.
Животът с подобна фобия е много труден. На практика всичко заобикалящо ограничава и контролира живота, прекъсва социалните контакти.
Лечението на панофобия е дълго и продължително. Не съществува единен лек, който може да успокои състоянието.
Консултацията с професионален психолог може да помогне на пациента да се бори срещу страховете си и да създаде стратегии за управляване на тревожността.
Роднините и близките хора също трябва да помогнат на своя проблемен близък, за да може да се възстанови по-бързо и да се върне към нормалния начин на живот.
Овладяването на панофобия е труден и дълъг процес, но с прилагането на добра психотерапия, участването в групи за взаимопомощ и помощ от страна на близките, симптомите могат трайно да се овладеят.