Подкожните пъпки са доста неприятно и за жалост, често явление при хората. За премахването им има редица предложения, но малко от тях са ефикасни.
При подобни пъпки, особено ако те не изчезват със седмици, практиката е да се търси мнението на козметик. За да си спестите усилието обаче, вместо това потърсете мнението на дерматолог, тъй като само той може да установи произхода на пъпката.
Най-важното, което трябва да знаете при подкожни пъпки, е, че не трябва да ги стискате. Ако го направите, неминуемо ще се сдобиете с раничка или още по-голям цирей, а и не е сигурно, че по този начин пъпката ще изчезне или че изобщо ще изтече. Ако все пак сте избрали този метод, то задължително се спазва необходимата хигиена.
Борбата с тези болезнени, подкожни, твърди пъпки става чрез намазването им с определени смеси, за да избият или с нещо, което да ги изгори. Такъв е и препаратът Далацин Т - от него пъпките изгарят сами, без да се налага да ги изцеждате.
Друг интересен и ползотворен метод е на мястото да се сложи локум, прикрепен с лепенка. Оставя се няколко часа да престои, след което лепенката и локумът се сменят. Процедурата се повтаря, докато пъпката избие.
Още от малки всеки от нас е запознат с уникалните свойства на Ихтиола. При подкожни пъпки мястото се маже с Ихтиол или ихтиолова паста, като отгоре отново се залепя с цитопласт. Оставя се така, като се подменя на няколко часа, докато избие.
Популярен метод за лечение на пъпки, даден ни от народната медицина, е с живовляк. Поставя се лист от него върху подкожната пъпка и отгоре се залепя с цитопласт. Листата от живовляк се сменят сутрин и вечер.
Подходяща е и направата за почистваща маска за лице, способстваща избиването на подкожните пъпки. В един камфоров спирт се поставя едно пакетче Солфатиазол (прах за рани) и 2-3 аспирина. Раздрусва се добре преди употреба, след което засегнатите места се мажат вечер преди лягане.
Ако пъпката не изчезне до седмица, обърнете се към лекар-дерматолог, за уточняване на нейния произход и начина на лечение.