Хистаминът е биогенен амин, съдържащ се при хората, животните, растенията, бактериите, както и в редица хранителни продукти. В човешкия организъм хистаминът основно играе роля на вещество-посредник. Той участва в защитната реакция срещу антителата и алергичните реакции, като регулира функциите и на други органи и системи.
Непоносимостта към хистамин бива вродена или придобита. Дължи се основно на недостига на ензима ДиАминоОксидаза/ ДАО/. Той разгражда съдържащия се в храните хистамин, а когато не присъства в достатъчно количество в тънките черва или е с намалена активност, се развиват признаците на хистаминова непоносимост.
Малките количества на ензима ДАО не са достатъчни за разграждане на приетия с храната хистамин и той попада в кръвообръщението. За да се лекува, този ензим трябва да се потисне от медикаменти.
Симптомите, настъпващи след поемането на хистамин, са многообразни. Най-типични и чести са оплаквания в областта на стомаха и червата, като диарии, коремни болки и газове. Други типични признаци са тежка умора, леко виене на свят или главоболие.
Рядко се появяват кожни проблеми, като сърбеж или обриви. Подобни симптоми често се свързват от хората с алергия, но тук не участва имунната система. Алергологичните тестове са отрицателни и не отчитат причинителя.
Хистаминът възниква, когато хранителните продукти отлежават по-дълго, определени бактерии и гъби разграждат или променят белтъчините. Подобен процес се наблюдава при процеси като зреенето на сирене и сушенето на колбаси и месо.
Хистамин може да се образува и при ферментацията на алкохол, например в бира, вино и шампанско. Богати на хистамин храни са и всички видове риба, киселото зеле и някои определени видове зеленчуци, например спанакът.
Има и храни, наречени хистаминолибератори. Те не съдържат големи количества на хистамин, но активно участват в освобождаването на съдържащия се хистамин в организма и водят до подобни реакции. Това са най-вече шоколадът, някои ядки и ананас.
В един и същи хранителен продукт хистаминът варира. Поради това такива продукти не се понасят еднакво добре от организма, а предизвиканите симптоми могат да бъдат разнообразни и неспецифични.
При съмнения за хистаминова непоносимост се провежда кръвен тест D–HIT, при който се измерва активността на ензима ДАО. Лечението има два варианта. Първият е храненето да бъде обогатено на хистамин чрез повишената консумация на плодове, зеленчуци и пресни хранителни продукти.
Друга възможност е приемането на ДАОЗИН преди всяко хранене - единствената в света диетична хранителна добавка, която по естествена начин балансира съдържанието на хистамин в организма. Приемът и позволява на засегнатите отново да ядат всичко и да се наслаждават на храната.